ŚwiatNiższa izba parlamentu Francji przyjęła ustawę zezwalającą na ratyfikację traktatu UE

Niższa izba parlamentu Francji przyjęła ustawę zezwalającą na ratyfikację traktatu UE

Zgromadzenie Narodowe - niższa izba francuskiego parlamentu - przyjęło ustawę zezwalającą na ratyfikację Traktatu Reformującego Unię Europejską.

07.02.2008 | aktual.: 07.02.2008 16:36

Francuscy deputowani przyjęli ustawę stosunkiem głosów 336 do 52. Zgromadzenie Narodowe liczy 577 członków.

"Za" głosowali deputowani rządzącej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), podobnie jak ich sojusznicy z centrowego ugrupowania Nowe Centrum. Większość obecnych na sali socjalistów również głosowała na "tak", podczas gdy sama Partia Socjalistyczna wcześniej domagała się referendum w sprawie traktatu.

W czwartek w nocy lub najpóźniej w piątek ustawa zostanie najpewniej przyjęta przez Senat, co utoruje drogę prezydentowi Nicolasowi Sarkozy'emu do ratyfikowania Traktatu Lizbońskiego. Traktat podpisali uroczyście przywódcy państw UE w Lizbonie 13 grudnia ubiegłego roku.

Aby nowy traktat, zastępujący projekt konstytucji unijnej (odrzucony w 2005 roku w referendach przez Francuzów i Holendrów), wszedł w życie w 2009 roku, musi go ratyfikować 27 państw członkowskich UE. Do tej pory uczyniły to Węgry, Słowenia, Malta i Rumunia. Po Francji traktat ma ratyfikować Słowacja.

Jedynie w Irlandii istnieje ustawowy wymóg poddania traktatu pod referendum.

W poniedziałek deputowani i senatorzy francuscy na wspólnym posiedzeniu zatwierdzili poprawkę do konstytucji, umożliwiającą ratyfikację Traktatu z Lizbony bez przeprowadzania referendum. Wielu deputowanych socjalistycznych głosowało przeciwko poprawce lub wstrzymało się od głosu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)