Niska inflacja zbyt dużym kosztem - uważa nowy członek RPP
Dojście do poziomu inflacji poniżej 2% odbyło się zbyt wielkim kosztem - uważa nowy członek Rady Polityki Pieniężnej Mirosław Pietrewicz. "Polityka utrzymywania wysokich stóp procentowych celem obniżenia inflacji była zbyt restrykcyjna i przyczyniła się do stagnacji polskiej gospodarki" - wyraził przekonanie gość radiowych "Sygnałów Dnia" w PR1.
Zdaniem Pietrewicza, inflacja spadła zbyt szybko i zbyt gwałtownie ją duszono, nie zwracając uwagi, jakie negatywne skutki wywołuje w gospodarce. Za skutki takiej polityki Rady Polityki Pieniężnej, Mirosław Pietrewicz uznał zwiększenie bezrobocia, spadek poziomu inwestycji i wzrostu gospodarczego.
Nowy członek Rady Polityki Pieniężnej powiedział, że Rada powinna uważnie ocenić wskaźniki ekonomiczne z końca ubiegłego roku. Od ich oceny, powinna - według Pietrewicza - uzależnić decyzję o ewentualnej obniżce stóp procentowych.
Mirosław Pietrewicz wyraził również przekonanie, że zasady kształtowania rezerwy rewaluacyjnej nie są prawidłowie. "Powoduje to, że ta rezerwa, która jest tworzona dla zabezpieczenia interesów Banku Centralnego, staje się coraz większa mimo że nie ma takich potrzeb, ekonomicznie uzasadnionych" - podkreślił Mirosław Pietrewicz. Zwrócił uwagę, że w skutek tego powstała wielka rezerwa, która niczemu nie służy. Zdaniem nowego członka RPP należałoby się zastanowić, jak wykorzystać tę rezerwę. Pietrewicz wyraził przekonanie, że środki te można byłoby wykorzystać do zmniejszenia naszego zadłużenia zagranicznego.
Gość Polskiego Radia zaprzeczył również opinii Jana Winieckiego kandydującego do Rady z ramienia PO, że wybór nowych członków do RPP oznacza upolitycznienie Rady.