PolskaNIK pozytywnie nt. realizowania zadań przez BOR

NIK pozytywnie nt. realizowania zadań przez BOR

Najwyższa Izba Kontroli, mimo stwierdzonych
nieprawidłowości, pozytywnie oceniła działalność Biura Ochrony
Rządu w latach 2002-2004.

03.07.2006 15:35

Kontrolą objęto m.in. stan zorganizowania Biura Ochrony Rządu, system naboru i kwalifikowania do służby, procedury działania, realizację ustawowych zadań, wyposażenie BOR w uzbrojenie, sprzęt i środki transportu oraz nadzór szefa MSWiA nad funkcjonowaniem BOR. Kontrolę przeprowadzono od maja do listopada 2005; dotyczyła okresu od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2004 r.

NIK nie stwierdziła nieprawidłowości w realizacji zadań ochronnych osób oraz zadań w zakresie profilaktyki ochronnej (rozpoznania obiektów i ich otoczenia, tras przejazdów, analiza zagrożeń). Stwierdzono natomiast nieprawidłowości dotyczące ochrony obiektów. Kontrola wykazała m.in., że w pomieszczeniach służb dyżurnych, gdzie ładowano i rozładowywano broń służbową, brakowało urządzeń zapewniającego ochronę przed skutkami niekontrolowanego strzału.

Izba podniosła w raporcie konieczność ściślejszej współpracy służb krajowych i zagranicznych w celu koordynacji działań podczas realizacji zadań ochronnych poza granicami kraju. Pojawiły się bowiem zastrzeżenia np. co do szczelność stref bezpieczeństwa (możliwości dostępu osób nieuprawnionych do ochranianych).

Z raportu wynika, że stan wyposażenia BOR w uzbrojenie i amunicję, sprzęt, środki transportu oraz środki wyposażenia osobistego funkcjonariuszy znacznie odbiegał od norm w tym zakresie, ustalonych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji; w niektórych przypadkach (np. uzbrojenia i amunicji, pojazdów) istotnie je przekraczał, a w innych odbiegał od nich na minus.

W ocenie NIK, przyczyną nadwyżek były m.in. mało skuteczne działania BOR w zakresie zagospodarowania lub upłynnienia zbędnego sprzętu przejętego po zlikwidowanych Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych MSWiA. Przyczyną niedoborów była natomiast szczupłość środków przeznaczanych na zakupy.

W ocenie NIK, nadzór ministra SWiA nad działalnością BOR realizowany był nierzetelnie. Wraz z wejściem w życie ustawy o BOR, (w marcu 2001 r.) szef MSWIA nie wydał wszystkich aktów wykonawczych do tej ustawy. Wydawane były one sukcesywnie w trakcie 2002 r.

NIK wskazała, że minister SWiA nie wydał także rozporządzenia określającego warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać strzelnice resortu spraw wewnętrznych, w tym BOR, co w ocenie Izby, stanowić mogło zagrożenie dla życia lub zdrowia ich użytkowników oraz osób postronnych.

Raport stwierdza, że minister podejmował decyzje o ochronie innych osób, niż wymienione w przepisach, bez rzetelnej analizy celowości i podstawy prawnej. Dotyczy to np. oddelegowania w grudniu 2002 r. funkcjonariusza BOR do ochrony członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Danuty Waniek.

Kontrola wykazała też nieprawidłowości w sferze zamówień publicznych.

W okresie objętym kontrolą, w BOR prowadzono 88 postępowań dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy służby przygotowawczej i stałej. (21 postępowań w 2002 r., 30 - w 2003 r. i 37 - w 2004 r.)

2004 r. ochroną BOR objętych było 31 osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, 25 obiektów służących najwyższym organom oraz własne i 11 obiektów specjalnych utrzymywanych w stałej sprawności technicznej, przeznaczonych do zapewnienia ciągłości funkcjonowania organów państwowych w okresie zagrożenia bezpieczeństwa kraju. Zapewniano też ochronę 53 polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych poza granicami kraju. Chroniono ponadto delegacje państw przebywające w Polsce, miejsca ich czasowego pobytu oraz zabezpieczono pod względem pirotechniczno-radiologicznym obiekty Sejmu i Senatu.

W kontrolowanym okresie BOR-em kierował Grzegorz Mozgawa; resortem SWiA kolejno Krzysztof Janik (od października 2001 do stycznia 2004), Józef Oleksy (od stycznia do kwietnia 2004) i Ryszard Kalisz (od maja 2004 do października 2005).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)