WP

Nigeryjskie wojsko podało, że zabiło 74 islamistów z Boko Haram

74 członków islamistycznego ugrupowania Boko Haram zabiły siły nigeryjskie podczas operacji z ziemi i powietrza w stanie Borno na północnym wschodzie kraju - poinformowało wojsko. Według tego źródła wielu islamistów zostało też rannych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bojownicy Boko Haram
Bojownicy Boko Haram (AFP)
WP

Przeprowadzona w czwartek ofensywa była wymierzona przeciwko obozom Boko Haram w odległych miejscowościach Galangi i Lawanti w stanie Borno, gdzie obecność bojowników jest szczególnie widoczna.

- Operacja wspierana przez nigeryjskie siły powietrzne doprowadziła do zniszczenia obozów terrorystów; 74 bojowników zabito, a inni zostali ranni - oświadczył podpułkownik Mohammed Dole. Powiedział, że ranni zostali dwaj żołnierze. W przeszłości, jak twierdzą eksperci od bezpieczeństwa, nigeryjska armia zaniżała własne straty i liczbę ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej.

Wojsko twierdzi, że w minionym tygodniu w podobnej operacji zabito 37 islamistów w innych odległym regionie stanu Borno.

WP

Siły nigeryjskie zintensyfikowały ataki przeciwko Boko Haram od maja, gdy prezydent Goodluck Jonathan ogłosił stan wyjątkowy w trzech prowincjach na północnym wschodzie (w stanach Borno, Yobe i Adamawa).

Mimo kontrofensywy wojsk rządowych Boko Haram wciąż dokonuje aktów terroru.

Nazwę Boko Haram tłumaczy się jako "zachodnia edukacja to świętokradztwo". Ugrupowanie atakuje chrześcijańskie świątynie, szkoły i inne obiekty. Od roku 2010 roku w atakach tej organizacji zginęło ponad 1,7 tys. ludzi.

Polub WP Wiadomości
WP
WP