Nigeria: szariat jest sprzeczny z konstytucją
Nigeryjski rząd federalny uznał, że szariat (prawo koraniczne) stosowany w kilkunastu stanach na północy kraju jest sprzeczny z konstytucją - podała w czwartek prasa nigeryjska, powołując się na ministra sprawiedliowści, Kanu Agabi.
Minister przekazał takie stanowisko w liście noszącym datę 18 marca i adresowanym do gubernatorów 19 północnych stanów, gdzie większość stanowią muzułmanie.
Na podstawie szariatu na śmierć przez ukamienowanie została skazana za nieślubne dziecko Nigeryjka Safiya. W obronie kobiety stanęły liczne organizacje pozarządowe i politycy z wielu krajów, w tym z Polski.
Szariat jest stosowany wyłącznie wobec muzułmanów, ale konieczne jest respektowanie praw tej osoby w taki sposób jak wobec innych obywateli, tak jak przewiduje konstytucja. Muzułmanin nie powinien podlegać karze, która nie byłaby stosowana wobec innych Nigeryjczyków za podobny czyn - napisał minister sprawiedliwości. Dodał: Różnica taka byłaby nie tylko sprzeczna z konstytucją, lecz także niesprawiedliwa.
Minister zaapelował do stanów północnych o zmianę ustawodawstwa tak, by respektowane były konstytucyjne prawa muzułmanów. Według niego, decyzja północnych stanów o stosowaniu szariatu zagraża "stabilizacji, jedności i integralności państwa".
List ministra jest pierwszym jednoznacznym potępieniem przez rząd prezydenta Oluseguna Obasanjo stosowania szariatu, obowiązującego od początku 2000 r. w północnych stanach. List napisano w dniu, gdy islamski sąd apelacyjny w stanie Sokoto na północy Nigerii przełożył na 25 marca wydanie orzeczenia w sprawie Safiyi Hussaini.
33-letnia Nigeryjka została skazana w październiku na ukamienowanie zgodnie z regułami prawa koranicznego za urodzenie nieślubnego dziecka. Islamski sąd nie wziął pod uwagę zeznania Safiyi, że została zgwałcona. Jeżeli sąd apelacyjny utrzyma wyrok, jedynym ratunkiem dla Safiyi będzie ułaskawienie przez prezydenta Obasanjo. (mk)