"Dziwny obiekt" nad Polską. Był doskonale widoczny na niebie
"Dziwny obiekt na niebie" zaskoczył wielu internautów, którzy błyskawicznie zaczęli umieszczać zdjęcia w mediach społecznościowych. Okazuje się, że była to rakieta Ariane 6, która wieczorem wystartowała z Gujany Francuskiej.
10.07.2024 | aktual.: 10.07.2024 07:25
"Nad warszawską Białołęką ok. godziny 23:10 widoczny był dziwny obiekt na niebie. Poruszał się z zachodu na wschód. Obracał się, wokół był 'okręg’ światła, a w środku światło. Zjawisko było widoczne przez ok. 3 minuty - napisała do naszej redakcji Natalia. Dołączyła zdjęcia "tajemniczego obiektu".
"Ależ to był nieprawdopodobny widok" - skomentował Karol Wójcicki prowadzący portal Z głową w gwiazdach.
Potem Karol Wójcicki poinformował, że "widok który zafundowała nam rakieta ARIANE 6 podczas przelotu po 23:00 to była AWARIA silników korekcyjnych rakiety". "Rakiety nie udało się ustabilizować przez co nie została zepchnięta do atmosfery, co planowano podczas tego okrążenia" - skomentował Karol Wójcicki.
Dodał, że "wkrótce czeka nas kolejny przelot widoczny z Polski! Rakieta jest na orbicie o wysokości ponad 500 km więc czas obiegu wynosi pewnie ok. 100 minut. Kolejny przelot powinien być widoczny ok. 00:40" - podał.
"Kapitalny przelot nowej, europejskiej rakiety Ariane 6 nad Polską! To, co widzicie na poniższym zdjęciu, to błysk silnika drugiego stopnia i rozchodzące się promieniście gazy wylotowe!" - skomentował autor bloga "Oko na gwiazdy".
Start rakiety Ariane 6
Inauguracyjny lot największej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6 odbył się we wtorek około godz. 21 polskiego czasu z centrum lotów kosmicznych ESA w Gujanie Francuskiej. Tak wyglądał start rakiety.
Podczas swojego pierwszego lotu rakieta wyniesie na orbitę łącznie 18 ładunków agencji kosmicznych, firm, instytutów badawczych oraz uniwersytetów, w tym satelitę YPSat z zamontowanymi kamerami Scanway.
Prace nad rakietą rozpoczęły się w 2014 roku, a koszt jej stworzenia wyniósł ok. 4 mld euro. Projekt rakiety Ariane 6 był realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA we współpracy z podmiotami z 13 krajów europejskich, a głównym wykonawcą odpowiadającym za budowę rakiety została firma kosmiczna ArianeGroup – spółka joint venture pomiędzy Airbus Defence and Space oraz Safran.