Niezwykły prezent od Bronisława i Anny Komorowskich
Lodówkę, łóżko i ubrania podarowała para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy wielodzietnej rodzinie w ramach akcji świątecznej pomocy "Szlachetna Paczka". Symboliczne pakowanie prezentu odbyło się w Pałacu Prezydenckim.
W spotkaniu wziął także udział m.in. prezes Stowarzyszenia Wiosna ks. Jacek Stryczek, które organizuje ogólnopolską akcję oraz wolontariusze.
- Okres świąteczny to okres szczególny, gdy siłą rzeczy myśli się, że świat wymaga także naszego dobra, zaangażowania i naszej czasem niewielkiej pomocy - powiedział prezydent Komorowski. Dodał, że dzielenie się z innymi to dobry obyczaj i tradycja.
Anna Komorowska poinformowała, że paczka powstała na podstawie listy przygotowanej przez wolontariusza, który spotkał się i rozmawiał z rodziną. - To rodzina dotknięta chorobą, wychowuje się w niej dziewięcioro dzieci. Matka, która zajmuje się chorymi dziećmi, nie może pracować - powiedziała. Prezenty - m.in. lodówka, łóżko, ubrania, żywność - trafią do Białej Podlaskiej.
Ks. Stryczek podkreślił, że na pomoc czeka jeszcze 1,6 tys. rodzin, a "szlachetną paczkę" można przygotować do 9 grudnia. Dodał, że przygotowano już pomoc dla 10 tys. rodzin o wartości ok. 12 mln zł.
Podkreślił, że w akcję angażują się coraz częściej nie tylko pojedyncze osoby, ale całe rodziny, firmy, uczniowie w szkołach. "Szlachetna paczka to wizja Polski, w której ludzie sobie nawzajem pomagają. Człowiek szlachetny to ktoś, kto daje siebie, kto poświęca siebie" - mówił.
ks. Stryczek dodał, że akcja ma przede wszystkim trafiać do osób, które chcą zmienić swoją sytuację. "Bieda się zdarza, czasami wystarczy impuls, by ktoś coś zrobił ze swoim życiem" - powiedział.
Podkreślił, że paczki składają się głównie z żywności, środków czystości, ubrań, czasem także sprzętu AGD. - Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale w XXI wieku w niektórych gospodarstwach domowych nie ma pralki - powiedział.
- Dopuszczamy, by na listach pojawiały się potrzeby takie, jak konsola czy markowe ubrania. Proszę zwrócić uwagę, że bieda wiąże się też z wykluczeniem w szkole. Dzieci, które są lepiej ubrane, naśmiewają się z tych, które nie mają markowych ubrań, dlatego otwieramy się też na takie potrzeby - powiedział.
Na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl znajduje się baza rodzin czekających na pomoc. Każdy może wybrać jedną z nich i specjalnie dla jej członków przygotować paczkę na Boże Narodzenie. Akcję można też wesprzeć finansowo poprzez wpłaty na konto akcji lub wysłanie charytatywnego sms o treści PACZKA pod nr 75465 (5 zł + VAT).
W tym roku "Szlachetna Paczka" pomocą obejmie ponad 10 tys. rodzin, tj. blisko 50 tys. osób w trudnej sytuacji materialnej; uczestniczy w niej ponad 8 tys. wolontariuszy. W dniach 9-11 grudnia zostaną otwarte magazyny, z których wolontariusze będą zawozić paczki do rodzin.
Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy - by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Ideą akcji jest nie tylko materialna pomoc dla rodzin w potrzebie; akcja ma łączyć rodziny, darczyńców i wolontariuszy.