Trwa ładowanie...
grzyb

Niezwykły grzyb na Pomorzu. Jest jadalny?

Niezwykłego - ze względu na barwę i kształt - grzyba znalazł jeden z naszych czytelników w lasach na Pomorzu. "Wygląda zaskakująco na zimowej ściółce" - napisał przez dziejesie.wp.pl pan Tomasz z Ustki, przesyłając fotografie.

Share
Niezwykły grzyb na Pomorzu. Jest jadalny?
Niezwykły grzyb na Pomorzu. Jest jadalny?Źródło: dziejesie.wp.pl
d40gvhl

Nasz czytelnik znalazł wyjątkowego grzyba w miejskim lesie na południe od Słupska. "To trzęsak pomarańczowożółty. W ostatnich dniach widziano go także w innym miejscach na Pomorzu: w okolicach Sławna, ale też w Gdańsku" - napisał na adres dziejesie.wp.pl pan Tomasz.

Trzęsak pomarańczowożółty występuje przeważnie na opadłych gałęziach drzew liściastych: buków, dębów, jesionów i leszczyn.

d40gvhl

Grzyb jest pasożytem, owocuje przez cały rok, a w szczególności późną jesienią, w zimie i na wiosnę. Właśnie wtedy skupia uwagę spacerowiczów w lasach, bo jest bardzo dobrze widoczny.

Zobacz też: Góralskie Veto i słowa organizatora akcji o COVID-19. Poseł PiS: szkodliwa wypowiedź

Trzęsak pomarańczowożółty (łac. Tremella mesenterica Retz.) w Polsce traktowany jest jako grzyb niejadalny, ale nie jest trujący.

d40gvhl

Nie ma smaku i zapachu, więc nie jest atrakcyjny dla kucharzy. W Chinach i Rosji ten gatunek jest jednak zbierany do konsumpcji.

dziejesie.wp.pl
Trzęsak pomarańczowożółtyŹródło: dziejesie.wp.pl

"Palce diabła" w małopolskim lesie. To gatunek z Australii

Trzęsak nie jest jedynym grzybem w polskich lasach, który może budzić zainteresowanie ze względu na wygląd i kolor. "Palce diabła" - grzyb pochodzący z Australii - znaleźli turyści w lesie w okolicach Huciska pod Wieliczką w Małopolsce.

Okratek australijski ma wyjątkowy kształt, jaskrawoczerwoną barwę i wydziela charakterystyczny - niezbyt przyjemny - zapach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40gvhl

Podziel się opinią

Share
d40gvhl
d40gvhl
Więcej tematów