Niezwykły grzyb na Pomorzu. Jest jadalny?
Niezwykłego - ze względu na barwę i kształt - grzyba znalazł jeden z naszych czytelników w lasach na Pomorzu. "Wygląda zaskakująco na zimowej ściółce" - napisał przez dziejesie.wp.pl pan Tomasz z Ustki, przesyłając fotografie.
Nasz czytelnik znalazł wyjątkowego grzyba w miejskim lesie na południe od Słupska. "To trzęsak pomarańczowożółty. W ostatnich dniach widziano go także w innym miejscach na Pomorzu: w okolicach Sławna, ale też w Gdańsku" - napisał na adres dziejesie.wp.pl pan Tomasz.
Trzęsak pomarańczowożółty występuje przeważnie na opadłych gałęziach drzew liściastych: buków, dębów, jesionów i leszczyn.
Grzyb jest pasożytem, owocuje przez cały rok, a w szczególności późną jesienią, w zimie i na wiosnę. Właśnie wtedy skupia uwagę spacerowiczów w lasach, bo jest bardzo dobrze widoczny.
Zobacz też: Góralskie Veto i słowa organizatora akcji o COVID-19. Poseł PiS: szkodliwa wypowiedź
Trzęsak pomarańczowożółty (łac. Tremella mesenterica Retz.) w Polsce traktowany jest jako grzyb niejadalny, ale nie jest trujący.
Nie ma smaku i zapachu, więc nie jest atrakcyjny dla kucharzy. W Chinach i Rosji ten gatunek jest jednak zbierany do konsumpcji.
"Palce diabła" w małopolskim lesie. To gatunek z Australii
Trzęsak nie jest jedynym grzybem w polskich lasach, który może budzić zainteresowanie ze względu na wygląd i kolor. "Palce diabła" - grzyb pochodzący z Australii - znaleźli turyści w lesie w okolicach Huciska pod Wieliczką w Małopolsce.
Okratek australijski ma wyjątkowy kształt, jaskrawoczerwoną barwę i wydziela charakterystyczny - niezbyt przyjemny - zapach.