ŚwiatNieznane zdjęcia z Abu Ghraib

Nieznane zdjęcia z Abu Ghraib

Australijska telewizja SBS pokazała, jak podała, niepublikowane dotychczas fotografie i fragmenty filmów wideo ze scenami upokarzania i dręczenia więźniów irackich w prowadzonym przez Amerykanów więzieniu Abu Ghraib pod Bagdadem.

Nieznane zdjęcia z Abu Ghraib
Źródło zdjęć: © AFP

Autorzy programu "Dateline" w telewizji Special Broadcasting Service poinformowali, że zdjęcia te pochodzą z końca 2003 roku, czyli z tego samego okresu, co fotografie ujawnione wiosną 2004 roku, które ściągnęły na wojska USA gromy oburzenia z całego świata i osłabiły poparcie Amerykanów dla wojny w Iraku.

Część nowych zdjęć jest podobna do wcześniej udostępnionych, ale inne są drastyczniejsze; pokazują, jak się wydaje, nieżywych ludzi, ponadto tortury, rany i akty seksualne.

Producent programów SBS Mike Carey powiedział, że "Dateline" uzyskał ogółem kilkaset zdjęć, część już znanych, a część nowych. Nie wyjawił, skąd je otrzymano, ale dodał, że inni dziennikarze i media również mają do nich dostęp. Powiedział też, że najbardziej drastycznych zdjęć autorzy programu postanowili nie pokazywać.

SBS poinformowała, że zdjęcia są częścią materiałów fotograficznych, których ujawnienia domaga się od rządu George'a W. Busha Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU).

Jesienią zeszłego roku sędzia federalny w Nowym Jorku Alvin K. Hellerstein nakazał Pentagonowi udostępnić opinii publicznej dalsze 74 zdjęcia i trzy filmy wideo pokazujące jak żołnierze USA znęcają się nad irackimi więźniami w Abu Ghraib, ale Pentagon odwołał się od tego werdyktu.

Ówczesny przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów, generał Richard Myers, mówił wtedy, że publikacja zdjęć może podsycić antyamerykańskie nastroje i zachęcić terrorystów do dalszych ataków na wojska USA.

Gen. John Abizaid, dowódca wojsk USA na Bliskim Wchodzie, oświadczył podobnie, że rozpowszechnienie zdjęć utrudni walkę z terroryzmem, gdyż będzie "rozdrapywaniem ran" i stworzy "fałszywe wrażenie, iż to [znęcanie się] odbywa się znowu". pod Bagdadem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)