Trwa ładowanie...
d1qlafl

"Niezidentyfikowany obiekt podwodny" w Finlandii

W fińskich wodach terytorialnych w pobliżu Helsinek w poniedziałek i wtorek zaobserwowano "niezidentyfikowany obiekt podwodny". We wtorek fińskie siły zbrojne wystrzeliły w stronę podejrzanej jednostki ostrzegawcze ładunki głębinowe - podała marynarka wojenna.

Share
d1qlafl

- Nasze czujniki wskazały, że jest to ewentualnie obiekt podwodny, ale więcej szczegółów nie mogę zdradzić - powiedział komandor Olavi Jantunen. Dopytywany przez fińską agencję STT nie chciał sprecyzować, o jaką jednostkę chodzi ani z jakiego kraju może ona pochodzić.

Wystrzelone w podejrzany obiekt "ładunki głębinowe nie miały na celu zniszczenia go, lecz powiadomienie, że został zauważony" - powiedział, cytowany przez "Helsingin Sanomat".

Komandor Jantunen nie potwierdził także, czy obcy obiekt wciąż znajduje się na wodach terytorialnych Finlandii w Zatoce Fińskiej. Przekazał jedynie, że zostało wszczęte śledztwo, a zebrany materiał zostanie poddany analizie.

Minister obrony Carl Haglund odmówił spekulacji na temat kraju pochodzenia zaobserwowanego obiektu. Według niego mógł to być okręt podwodny, który prawdopodobnie opuścił już region. Dodał, że fińskie siły zbrojne rzadko używają ostrzegawczych ładunków głębinowych.

d1qlafl

Szwedzkie siły zbrojne w dniach 17-24 października 2014 roku przeprowadziły operację wywiadowczą po informacjach o możliwej obcej działalności podwodnej w archipelagu sztokholmskim. Przeprowadzona na szeroką skalę akcja nie doprowadziła jednak do ujęcia jednostki.

Napięcia w regionie dały o sobie znać wcześniej w kwietniu, gdy państwa nordyckie - Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania i Islandia - w nietypowo stanowczym oświadczeniu wprost wskazały działalność Rosji jako przyczynę zwiększenia współpracy w dziedzinie obronności.

W odpowiedzi Moskwa określiła starania Finlandii i Szwecji o zacieśnienie relacji z NATO jako budzące "szczególne zaniepokojenie".

d1qlafl

Podziel się opinią

Share
d1qlafl
d1qlafl
Więcej tematów