PolskaNiezależny Sierpień '80

Niezależny Sierpień '80

Prezentacja trzech filmów dokumentalnych zainaugurowała w Gdańsku niezależne obchody 25. rocznicy Sierpnia'80. Zorganizowane zostały one przez środowisko działaczy pierwszej "Solidarności", m.in. Andrzeja Gwiazdę, Annę Walentynowicz i Krzysztofa Wyszkowskiego.

Robimy niezależne obchody 25. rocznicy końca strajku i pierwszej "Solidarności" w odróżnieniu od obchodów, za miliony złotych, robione dla "Solidarności" drugiej, która w '89 roku została powołana, ażeby uniemożliwić społeczeństwu obronę swoich interesów w okresie przekształceń, żeby Kulczyki i spółka, nie obrażając Jana, bo są jeszcze gorsi od niego niewątpliwie, mogli przechwycić majątek narodowy - powiedział Gwiazda w sobotę dziennikarzom.

Na pytanie, czy są to obchody skierowane przeciwko głównym organizatorom, w tym Lechowi Wałęsie, Gwiazda powiedział, że "Lech Wałęsa ma swoje obchody z Kwaśniewskim, z Jaruzelskim z innymi prominentami".

W programie rocznicowego spotkania przewidziano projekcje trzech filmów dokumentalnych poświęconych m.in. działalności "Solidarności" do Okrągłego Stołu w 1989 r. Będą to: "Podwójne dno" w reżyserii Dariusza Małeckiego, "1980 Solidarność 1990 - 10 lat później" w reż. Piotra Zarębskiego oraz "Dwa kolory" w reż. Jerzego Zalewskiego. Filmy te nie były do tej pory emitowane przez żadną telewizję. Po ich projekcji odbędzie się dyskusja z reżyserami.

Obraz "Podwójne dno" opowiada o historii Wolnych Związków Zawodowych, organizacji powstałej w 1978 roku w Gdańsku, należeli do niej organizatorzy i uczestnicy strajków z Sierpnia `80.

Film "1980 Solidarność 1990 - 10 lat później" opowiada o walce o wpływy i politycznych manipulacjach w NSZZ "Solidarność" dokonywanych w okresie od powstania związku zawodowego, przez stan wojenny, po Okrągły Stół.

Z kolei obraz "Dwa kolory" - jak napisano na stronie internetowej poświęconej alternatywnym obchodom - "to kopalnia ciekawych i nieznanych prawd kompromitujących wiele osób dzisiejszej sceny politycznej i polskich mediów".

Drugi dzień alternatywnych obchodów Sierpnia'80 odbędzie się 31 sierpnia w Gdańsku.

Tego dnia odbyć się ma dyskusja z udziałem m.in. Anny Walentynowicz pt. "Czym była 'Solidarność'". Swoją prelekcję pt. "Jak 'Solidarność' była zwalczana" wygłosi Gwiazda, zaś z kolejną - pt. "Agentura w 'Solidarności' i skutki braku lustracji" - wystąpi Krzysztof Wyszkowski.

Gwiazda, jeden z przywódców strajkowych w 1980 roku, były działacz Wolnych Związków Zawodowych, stoi obecnie w opozycji m.in. do Lecha Wałęsy, zarzuca, że po 1989 roku zaprzeczono ideałom Sierpnia '80.

Pierwszą rzeczą, którą zrobiła druga "Solidarność", czy neo-"Solidarność", jakkolwiek ją nazwiemy, było rzucenie hasła ustami swojej awangardy: "koniec z Solidarnością". Od 1989 r. zaczęło obowiązywać prawo egoizmu i bezwzględności. Stworzono do tego nowy katalog haseł, takich jak: "Pierwszy milion trzeba ukraść", "Polityka nie musi być uczciwa, musi być skuteczna". Najsłabsi, zepchnięci na margines, zostali pozostawieni sami sobie. Zaprzeczono tym samym wszystkim ideałom pierwszej "Solidarności" - powiedział w wywiadzie dla PAP przeprowadzonym z okazji 25-rocznicy Sierpnia'80 Gwiazda.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)