PolskaNiewiele szkół jest w stanie pomagać trudnym dzieciom

Niewiele szkół jest w stanie pomagać trudnym dzieciom

Niewiele polskich szkół jest przygotowanych
do pomocy psychologicznej trudnym dzieciom - powiedziała w Warszawie psycholog ze Stowarzyszenia
Psychoprofilaktyki Szkolnej "Spójrz Inaczej" Ewa Czemierowska.

Niewiele szkół jest w stanie pomagać trudnym dzieciom
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

Ja bym patrzyła na trudną młodzież jak na dzieci, które potrzebują pomocy, a na ich zachowania - czasem straszliwe - jak na dramatyczne wołanie o pomoc - powiedziała na konferencji prasowej Czemierowska, nawiązując do informacji o seksualnym wykorzystaniu 14-latki przez jej kolegów z gdańskiego gimnazjum. Dzień później dziewczynka popełniła samobójstwo.

Psycholog "bardzo by sobie życzyła", aby trudni uczniowie mogli dostawać pomoc w swoim naturalnym środowisku - w szkołach, do których chodzą, i to na tyle wcześnie, żeby złe zjawiska nie eskalowały.

W ocenie Czemierowskiej, niewiele szkół w Polsce jest jednak przygotowanych do tego, aby świadczyć pomoc psychologiczną, organizować terapię czy socjoterapię dla trudnych dzieci. Są jednak i takie, którym się to udaje - np. Toruńskiej Szkole Terapeutycznej.

Psycholog odniosła się też do propozycji ministra edukacji Romana Giertycha, aby organizować szkoły o zaostrzonym rygorze dla trudnych uczniów. Jej zdaniem, szkoły te mogą się sprawdzić jedynie pod warunkiem, że dzieci dostaną tam pomoc psychologiczną.

Spotkanie prasowe towarzyszyło ogólnopolskiemu spotkaniu kampanii "Szkoła bez przemocy". Podczas konferencji przedstawiciele szkół, eksperci i kuratorzy wymieniali się spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z przeciwdziałaniem agresji wśród uczniów.

Nauczyciele, dyrektorzy i samorządowcy otwarcie mówią o tym problemie. Często winę upatrują w sobie. Krytycznie odnoszą się do własnych zachowań. Mówią, że budowanie relacji między nauczycielem, rodzicem i uczniem jest kruche i że właśnie od tego warto rozpocząć pracę - relacjonowała Dorota Łojewska z Orkla Press Polska - jednego z organizatorów kampanii "Szkoła bez przemocy".

Zdaniem Ewy Czemierowskiej, uczniów, nauczycieli i rodziców mogą zbliżyć działania zwiększające w szkole poziom bezpieczeństwa, zaufania, docieplające atmosferę szkoły. Jako przykład dobrej praktyki psycholog mówiła o szkołach, które organizują wspólne imprezy dla rodziców, dzieci i nauczycieli. Takie działania, pozornie odległe od problemu agresji, są bardzo ważne - mówiła.

W listopadzie kampania "Szkoła bez przemocy" uruchomi pilotażowy telefon zaufania w województwie łódzkim i lubuskim - zapowiedziała Magdalena Chudzikiewicz z PolskaPresse, współorganizatora kampanii. Okaże się, czy jest zapotrzebowanie na taką pomoc, czy dzieci faktycznie będą dzwoniły. Od tego zależy, czy taki telefon zostanie uruchomiony w innych województwach.

Z opublikowanego w tym roku sondażu, zrealizowanego przez CBOS wynika, że niemal jedna trzecia (29%)uczniów doświadczyła w ostatnim roku szkolnym przemocy fizycznej ze strony rówieśników; co dziesiątego (11%) przymuszono do zrobienia czegoś wbrew woli.

Z badania wynika też, że prawie połowa (44%) uczniów doświadczyła ze strony rówieśników przemocy psychicznej - obrażano ich lub zwymyślano. Jedna trzecia (31%) była przedmiotem plotek i obmawiania. 14% uczniów przyznało, że zostało okradzionych przez rówieśników, 8% zostało pobitych.

Według ponad połowy (57,6%) badanych uczniów, przyczyną konfliktów w szkole są plotki. Niemal połowa (46,7%) jako przyczynę konfliktów wskazało wywyższanie się kolegów i koleżanek lub (41,4%) chęć dominowania przez jakąś osobę lub grupę.

Badani uczniowie uważają także, że konflikty mają swoje źródło w zazdrości o wyniki w nauce, w drwinach z gorzej ubranych i gorzej uczących się, a także w faworyzowaniu przez nauczycieli wybranych uczniów.

Stosunkowo najmniej przypadków przemocy jest w szkołach podstawowych, najwięcej - w ponadgimnazjalnych. Tam też młodzież najrzadziej zwraca się o pomoc do rodziców lub nauczycieli.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)