Niewidomi znów pójdą do kina
Pięć filmów pokazanych zostanie do końca
tego roku w Białymstoku w wersji dla osób niewidomych, przy
wykorzystaniu audiodeskrypcji. Pierwsza tego typu projekcja odbyła się w listopadzie ubiegłego roku.
12.02.2007 14:55
Audiodeskrypcja to technika narracji, która pozwala niewidomym usłyszeć to, czego nie mogą oni zobaczyć na ekranie.
Projekt kina dla niewidomych dofinansował Urząd Miejski w Białymstoku, dzięki czemu seanse będą bezpłatne. Pierwszym filmem będzie bajka "Epoka lodowcowa 2", seans zaplanowano na 26 lutego - poinformowała Urszula Komsta, kierownik białostockiego kina "Pokój".
Filmy będą pokazywane mniej więcej co dwa miesiące, kolejne tytuły które mają być zaprezentowane z audiodeskrypcją w maju i w lipcu, to polskie produkcje: "Jasminum" i "Wesele". Jak zapowiadają organizatorzy, projektem który powstał przy współudziale Klubu Pacjenta "Przystań" w Białymstoku, zainteresowany jest Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Laskach k. Warszawy.
Pierwsza w kraju prezentacja pełnometrażowego filmu z audiodeskrypcją odbyła się w Białymstoku pod koniec listopada 2006 roku. Byli to "Statyści" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Narratorem był białostocki konferansjer i artysta kabaretowy Krzysztof Szubzda. On także będzie dokonywał audiodeskrypcji kolejnych filmów.
W "Statystach" głos audio deskrybera był słyszalny z kinowych głośników. W przyszłości niewidomi i niedowidzący widzowie mają dostawać w kinie słuchawki.
Audiodeskrypcja jest znana w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej od około trzydziestu lat. W Polsce to technika pionierska. Szubzda, przygotowując się do pokazu "Statystów" wielokrotnie obejrzał film i przygotował opisy tego, co widać między dialogami.
Według niego, główna zasada audio deskrypcji głosi, by tylko opisywać, niczego nie interpretując, a z opisami mieścić się między dialogami.