Niewidomi myślą szybciej
Niewidomi myślą szybciej niż osoby widzące normalnie - do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Marburgu oraz zespół z Uniwersytetu w Oregonie. Wykazali to na podstawie testów przy użyciu elektroencefalografu.
19.10.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Badacze odtwarzali z magnetofonu niewidomym i osobom widzącym zdania, z których niektóre były prawidłowe natomiast inne nie miały sensu. Elektroencefalograf rejestrował fale emitowane przez mózgi pacjentów w trakcie analizy sensu nagrania. Wzór fal powstający w czasie tego procesu, określany jako sygnał N40, pojawił się u osób widzących 150 milisekund po wypowiedzeniu danego zdania. Natomiast u niewidomych N40 ukazywał się już po upływie połowy tego czasu.
Według naukowców przyczyną tego może być fakt, iż u osób niewidomych następuje przejęcie regionów w tylnej części mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie obrazu przez inne funkcje mózgowe, np. przetwarzanie języka i sygnałów dźwiękowych. Dlatego prawdopodobnie mózgi niewidomych dysponują większym obszarem odpowiedzialnym za przetwarzanie języka. (kar)