Trwa ładowanie...
d1s4j4x
05-09-2007 18:45

"Nieuzasadniona dyskusja ws. wystąpienia kard. Dziwisza"

Dyskusja wokół wystąpienia metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza skierowanego do biskupów diecezjalnych w sprawie Radia Maryja "jest nieuzasadniona i może sprowokować niesłuszne przeciwstawienie stanowisk" - głosi oświadczenie sekretarza generalnego Episkopatu Polski biskupa Stanisława Budzika.

d1s4j4x
d1s4j4x

Kardynał Dziwisz w przemówieniu, skierowanym do biskupów diecezjalnych podczas obrad na Jasnej Górze 25 sierpnia, podkreślił, że jedność jest racją stanu Kościoła, a Radio Maryja jej nie buduje, lecz przeciwnie, jest elementem rozgrywek politycznych i społecznych, wywołuje problemy narodowościowe. Opowiedział się za zmianą zarządów: Radia Maryja i Telewizji Trwam. Tekst tego wystąpienia opublikowały we wtorek "Rzeczpospolita" oraz "Tygodnik Powszechny.

Upublicznienie treści przemówienia kard. Dziwisza przez media wywołało ożywioną dyskusję, zarówno wśród polityków, jak i biskupów.

W oświadczeniu sekretarz Episkopatu przypomina, że biskupi podczas tych obrad, wśród wielu tematów, "przeprowadzili poważną i merytoryczną dyskusję nad rolą Radia Maryja i związanych z nim instytucji w kontekście misji ewangelizacyjnej Kościoła w Polsce". Podkreśla, że podjęli oni ten temat w poczuciu odpowiedzialności za całość działalności duszpasterskiej, "w trosce o jedność wspólnoty kościelnej odnosząc się z uznaniem do misji ewangelizacyjnej środowiska Radia Maryja".

Biskup Budzik wskazuje też, że wystąpienie kard. Dziwisza zostało upublicznione "z naruszeniem dyskrecji należnej obradom Episkopatu". Dyskusja wokół cytowanego wystąpienia kard. Dziwisza - jak podkreślił sekretarz Episkopatu - "jest nieuzasadniona i może sprowokować niesłuszne przeciwstawienie stanowisk". Premier Jarosław Kaczyński mówił, odnosząc się do przemówienia metropolity krakowskiego, że zmiana zarządu Radia Maryja, o niezbędności której mówił kard. Stanisław Dziwisz, doprowadziłaby do likwidacji tej rozgłośni. Według niego, "Radio Maryja umocniło polski Kościół, czynny polski katolicyzm i przywróciło realne prawa obywatelskie niemałej grupie Polaków". Podkreślił, że to radio jednego człowieka. Zabrać tego człowieka - nie ma radia. To jest dla mnie coś zupełnie oczywistego - powiedział premier.

d1s4j4x

Zdania polskich biskupów w sprawie przemówienia metropolity krakowskiego są podzielone.

Biskup Tadeusz Pieronek wyraził nadzieję, że wystąpienie kard. Dziwisza uruchomi od dawna oczekiwany proces oczyszczenia, ponieważ "trudno zaakceptować w Kościele rządy i ustawianie całego duszpasterstwa przez radiostację (Radio Maryja) czy przez telewizję (Trwam), która jest narzędziem polityki państwa". Biskup dodał, że to do Kościoła zupełnie nie pasuje.

Z kolei bp włocławski Wiesław Mering, uchodzący za zwolennika Radia Maryja, uważa, że "Radio Maryja ma zdecydowane poglądy, dlatego też nie cieszy się popularnością". Podkreślił, że kard. Dziwisz zwrócił uwagę biskupów na ważne problemy dotyczące Radia Maryja, które "muszą być teraz przedyskutowane przez całą Konferencję Episkopatu Polski". Bo tylko stanowisko całego Episkopatu jest wiążące - dodał.

Liczne były też komentarze publicystyczne. Według redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" ks. Adama Bonieckiego wystąpienie kard. Dziwisza to jasny głos, co jest istotą problemu, "wielka ulga" dla tych, "którzy byli zgorszeni milczeniem Kościoła" i jednoznaczny sygnał dla przyjaciół Radia Maryja. Zdaniem publicysty "Newsweeka" Szymona Hołowni, z przemówienia kard. Dziwisza wyrosłoby z pewnością coś dobrego, ale przez przeciek do mediów może to zostać zniweczone. Z kolei w ocenie publicystki "Rzeczpospolitej" Ewy Czaczkowskiej, przemówienie kard. Dziwisza było przełomowe w dyskusji w Episkopacie na temat Radia Maryja.

d1s4j4x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s4j4x
Więcej tematów