Trwa ładowanie...
d1t4djx
13-04-2005 13:20

Nieuleczalnie chorzy mogą zrezygnować z leczenia

Francuski parlament przyjął ustawę, która zezwala nieuleczalnie chorym zrezygnować z dalszego leczenia, lecz - według jej zwolenników - nie jest równoznaczna ze zgodą na eutanazję.

d1t4djx
d1t4djx

Senat zatwierdził przyjętą wcześniej przez Zgromadzenie Narodowe ustawę, która pozwala lekarzom na zaprzestanie okazywania pomocy medycznej w przypadku, "gdy nie przynosi ona innych efektów jak sztuczne utrzymywanie przy życiu".

Ustawa stanowi, że śmiertelnie chorzy mają prawo prosić o zaprzestanie leczenia, nawet jeśli miałoby to prowadzić do zgonu, a lekarze winni dostosować się do życzeń pacjentów po konsultacji z samymi pacjentami i personelem medycznym.

Do podejmowania podobnych decyzji ustawa upoważnia rodziny pacjentów, którzy pozostają nieprzytomni, zezwala także lekarzom na przepisywanie umierającym pacjentom środków przeciwbólowych nawet wówczas, gdy środki te mogą przyspieszyć zgon.

Autorzy ustawy z całą mocą podkreślają, że nie jest ona równoznaczna z eutanazją, bowiem nie zezwala lekarzowi na działania mające na celu pozbawienie życia pacjenta.

Obecnie obowiązujące francuskie prawo surowo zabrania eutanazji i karze ją na równi z zabójstwem pozbawieniem wolności do 30 lat. Przepisy są jednak niespójne - z jednej strony nakazują dołożenie wszelkich starań o przedłużenie życia chorego, z drugiej zaś stanowią, że każde leczenie musi być przeprowadzone za zgodą pacjenta i że zgoda ta w każdym momencie może być wycofana.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj