Nieudana prywatyzacja monopolisty tytoniowego
Koncern British-American Tobacco (BAT) wycofał
się z planów prywatyzacji bułgarskiego państwowego
koncernu tytoniowego Bułgartabak. Jako powód brytyjski inwestor
podał skomplikowaną sytuację polityczną wokół transakcji.
01.02.2005 | aktual.: 01.02.2005 15:53
Transakcja ta, jedna z priorytetowych dla rządu premiera Symeona Sakskoburggotskiego, spowodowała poważne napięcie w Bułgarii w ostatnim tygodniu i zagroziła rozpadem rządzącej koalicji Narodowy Ruch Symeon II - Ruch na rzecz Praw i Swobód.
Mniejszy członek koalicji - turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód - opowiedział się przeciw sprzedaży Bułgartabaku jedynemu kandydatowi, który startował w przetargu prywatyzacyjnym, czyli koncernowi BAT. Według partii tureckiej, transakcja zagraża pozycji Bułgarii na międzynarodowym rynku wyrobów tytoniowych.
British-American Tobacco proponował 200 mln euro za trzy największe zakłady tytoniowe w Sofii, Błagojewgradzie i Płowdiwie. Szczegóły transakcji nie zostały ujawnione, ale, według partii tureckiej, przyszły właściciel domagał się unieważnienia wszystkich umów eksportowych na bułgarskie papierosy i przewidywał użycie tylko 30 proc. bułgarskiego tytoniu w swoich wyborach na terytorium bułgarskim, co bezpośrednio zagraża interesom krajowych producentów tytoniu.
Przeciw tej transakcji opowiadała się także parlamentarna opozycja podkreślając, że proponowana przez koncern BAT cena jest wyjątkowo niska i prawdziwym celem transakcji jest likwidacja bułgarskiego przemysłu tytoniowego. Dla przykładu podawano, że w ubiegłym roku BAT kupił w Serbii jeden zakład za ponad 600 mln euro.
Ewgenia Manołowa