Trwa ładowanie...

Niespodziewana deklaracja Donalda Trumpa do sojuszników NATO

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że USA popierają i są w pełni przywiązane do artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego o wzajemnej obronie sojuszników.

Niespodziewana deklaracja Donalda Trumpa do sojuszników NATOŹródło: PAP/EPA
d141lrq
d141lrq

Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, Trump powiedział, że "w pełni zobowiązuje USA do artykułu 5".

Podejście prezydenta do NATO jest jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów. Podczas kampanii prezydenckiej Trump deklarował, że Stany Zjednoczone nie będą dłużej tolerować faktu, że tylko cztery kraje spełniają wymóg wysokości wydatków przekazywanych na obronę. Tłumaczył, że USA nie stać na ponoszenie wszystkich kosztów NATO.

Od początku swojej prezydentury Trump wielokrotnie podkreślał, że oczekuje od członków Sojuszu zwiększenia wydatków na obronność do poziomu, do którego są zobowiązani, czyli co najmniej 2 proc. PKB, nawet jeśli ma to "rozbić NATO", i zasugerował, że Stany Zjednoczone nie staną w obronie krajów, które nie spełniają tego wymogu.

Występując w piątek w Ogrodzie Różanym Białego Domu, prezydent po raz pierwszy wyraził oficjalnie poparcie dla artykułu 5. - Zdecydowanie jesteśmy tu po to, aby bronić () i dlatego chcę abyśmy dysponowali bardzo dużymi siłami, do czego konieczne są wystarczające środki pieniężne - podkreślił.

Wcześniejszy brak zapewnienia ze strony Trumpa dla artykułu 5. niepokoił amerykańskich i europejskich liderów, którzy obawiają się agresji ze strony Rosji.

d141lrq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d141lrq
Więcej tematów