Niesamowite odkrycie w maleńkim kościółku w Łomnicy k. Zbąszynia
Jak czytamy w internetowym wydaniu "Głosu Wielkopolskiego", w Łomnicy k. Zbąszynia w niewielkim kościele odkryto, że wizerunek Chrystusa, który od lat wisiał na głównym ołtarzu, w rzeczywistości jest cennym dziełem sprzed 250 lat. Proboszcz parafii Cezary Kuciński tłumaczy w rozmowie z gazetą, że obraz - jeśli chodzi o jego wymiary i ogólne podobieństwo - przypomina wizerunek Jezusa widniejący na chuście z Manopello, zwanej też całunem z Manopello. Na świecie są tylko dwa takie wizerunki.
Odkrycia dokonano podczas remontu kościoła w Łomnicy k. Zbąszynia. Obraz, który umieszczony był na tabernakulum okazał się dziełem sprzed 250 lat. Z tyłu ołtarza znaleziono watykański certyfikat.
- Obraz, przynajmniej jeśli chodzi o jego wymiary i ogólne podobieństwo, przypomina wizerunek Jezusa widniejący na chuście z Manopello, zwanej też całunem z Manopello. Na świecie są tylko dwa takie wizerunki. Oryginał właśnie w Manopello, kopia w Rzymie. I najprawdopodobniej artysta, który stworzył ten obraz korzystał właśnie z watykańskiej kopii jako wzoru - tłumaczy w rozmowie z "GW" proboszcz Cezary Kuciński. Wizerunek umęczonego Chrystusa o wymiarach 24 na 14 centymetrów został wykonany na płótnie przypominającym jedwab.
Jeden z mieszkańców przyznał, że parafianie nie mieli pojęcia, że przez wiele lat patrzą na prawdziwy skarb. Drewniany kościółek powstał w roku 1726. Jego fundatorami był bardzo zamożny ród Garczyńskich.