Niebywałe odkrycie, jak słonie grzebią zmarłe młode
Naukowcy z Indii dokonali niezwykłego odkrycia. Badania wykazały, że słonie azjatyckie to wyjątkowo wrażliwe zwierzęta, które opłakują swoich zmarłych bliskich i tworzą im miejsca pochówku.
21.03.2024 | aktual.: 21.03.2024 10:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Wiadomo, że słonie afrykańskie grzebią martwe młode, jednak po raz pierwszy udokumentowano takie zachowanie u słoni azjatyckich - powiedział CNN autor badania Akashdeep Roy z Indyjskiego Instytutu Edukacji Naukowej i Badań Naukowych (IISER).
Naukowcy znaleźli miejsca pochówku słoni
W 2022 roku na terenie Dźajpalguri w Indiach odkryto zagrzebane zwłoki około rocznego słonia. Do końca 2023 roku w rejonie Bengalu ujawnione zostały cztery inne martwe i pogrzebane młode osobniki.
Martwe młode słonie były zagrzebane w rowach melioracyjnych na plantacjach herbaty. Ciała leżały na plecach, z ziemi wystawały jedynie nogi i fragmenty tułowia. Zdjęcie jednego z nich udostępnił w mediach społecznościowych drugi z autorów badania
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponieważ rowy te są dość płytkie (mają około 60-75 cm głębokości), naukowcy wykluczyli, że śmierć nastąpiła w tym miejscu w wyniku upadku z wysokości. Sekcje wykazały, że padły w wyniku choroby i miały mniej niż 12 miesięcy.
Znalezione zostały też ślady przeciągania zwłok, które wskazują na to, że padłe młode zostały celowo przeniesione do rowu i zagrzebane przez ocalałe słonie. Ślady stóp i różnej wielkości odchody wskazują, że w każdym pochówku uczestniczyli członkowie stada w różnym wieku.
Żałoba i płacz nad grobem słonia
Badacze podkreślają, że pochówki u zwierząt to niezwykle rzadkie zjawisko. Tymczasem pracujący przy ochronie plantacji ludzie opowiedzieli naukowcom, jak - głównie w nocy - słyszeli głośne trąbienie i wycie słoni. I to nawet trwające nawet 30-40 minut! Słychać było tez odgłosy kopania.
Wyniki tego niezwykłego badania zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Threatened Taxa.
Czytaj także:
Źródło: CNN, X, Journal of Threatened Taxa