Niepełnosprawni są pozbawieni podstawowych praw
85 procent lokali wyborczych, znajdujących się na liście lokali dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych, nie spełnia podstawowych standardów. Niepełnosprawni mają też utrudniony dostęp do kształcenia, a także do serwisów internetowych instytucji publicznych.
30.03.2011 | aktual.: 30.03.2011 23:14
To tylko niektóre z utrudnień, z którymi borykają się niepełnosprawni w Polsce. Na problemy te zwróciła uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz na konferencji zorganizowanej w związku z nieratyfikowaniem przez Polskę Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
Konwencja ta została podpisana przez Polskę 4 lata temu - 30 marca 2007 roku, ale do tej pory nie została ratyfikowana. Spośród państw sąsiadujących z Polską konwencji nie ratyfikowała tylko Rosja, a w ogóle jej nie podpisała Białoruś. Profesor Lipowicz tłumaczyła, że nie zwraca się do rządu o natychmiastowe ratyfikowanie konwencji, ale o stworzenie tak zwanej "mapy dojścia".
Według Rzecznik Praw Obywatelskich zaniedbania w tej dziedzinie dotyczą każdej z władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej i apelowała o respektowanie praw niepełnosprawnych.
Niewidomy Jacek Zadrożny z Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością, działającej przy RPO, zaznaczył, że naruszane są gwarantowane konstytucyjnie prawa wyborcze niepełnosprawnych: m.in. powszechność i tajność. I dotyczy to bardzo dużej grupy osób. - Około 150 tys. osób niewidomych, a praktycznie około 900 tys. osób słabowidzących musi zrezygnować albo z prawa do tajności, albo wyborów - powiedział Zadrożny. Na listach Państwowej Komisji Wyborczej nie są umieszczane nazwiska kandydatów w systemie brajlowskim, co sprawia, że osoby niewidome nie mogą same przeczytać listy i zakreślić odpowiedniego kandydata.
Z badań, przeprowadzonych przez biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w 2010 roku wynika też, że jedynie niespełna 20 procent spośród 93 analizowanych serwisów internetowych instytucji publicznych jest dostępna dla niewidomych.
Profesor Lipowicz powiedziała, że zwróci się do premiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji o objęcie nadzorem organizacji wyborów dla osób niepełnosprawnych. Zaapelowała także do wojewodów o respektowanie praw wyborczych osób niepełnosprawnych.