PolskaNiepełnosprawni są pozbawieni podstawowych praw

Niepełnosprawni są pozbawieni podstawowych praw

85 procent lokali wyborczych, znajdujących się na liście lokali dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych, nie spełnia podstawowych standardów. Niepełnosprawni mają też utrudniony dostęp do kształcenia, a także do serwisów internetowych instytucji publicznych.

Niepełnosprawni są pozbawieni podstawowych praw
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

30.03.2011 | aktual.: 30.03.2011 23:14

To tylko niektóre z utrudnień, z którymi borykają się niepełnosprawni w Polsce. Na problemy te zwróciła uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz na konferencji zorganizowanej w związku z nieratyfikowaniem przez Polskę Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Konwencja ta została podpisana przez Polskę 4 lata temu - 30 marca 2007 roku, ale do tej pory nie została ratyfikowana. Spośród państw sąsiadujących z Polską konwencji nie ratyfikowała tylko Rosja, a w ogóle jej nie podpisała Białoruś. Profesor Lipowicz tłumaczyła, że nie zwraca się do rządu o natychmiastowe ratyfikowanie konwencji, ale o stworzenie tak zwanej "mapy dojścia".

Według Rzecznik Praw Obywatelskich zaniedbania w tej dziedzinie dotyczą każdej z władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej i apelowała o respektowanie praw niepełnosprawnych.

Niewidomy Jacek Zadrożny z Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością, działającej przy RPO, zaznaczył, że naruszane są gwarantowane konstytucyjnie prawa wyborcze niepełnosprawnych: m.in. powszechność i tajność. I dotyczy to bardzo dużej grupy osób. - Około 150 tys. osób niewidomych, a praktycznie około 900 tys. osób słabowidzących musi zrezygnować albo z prawa do tajności, albo wyborów - powiedział Zadrożny. Na listach Państwowej Komisji Wyborczej nie są umieszczane nazwiska kandydatów w systemie brajlowskim, co sprawia, że osoby niewidome nie mogą same przeczytać listy i zakreślić odpowiedniego kandydata.

Z badań, przeprowadzonych przez biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w 2010 roku wynika też, że jedynie niespełna 20 procent spośród 93 analizowanych serwisów internetowych instytucji publicznych jest dostępna dla niewidomych.

Profesor Lipowicz powiedziała, że zwróci się do premiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji o objęcie nadzorem organizacji wyborów dla osób niepełnosprawnych. Zaapelowała także do wojewodów o respektowanie praw wyborczych osób niepełnosprawnych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)