Niepełnosprawni mogą korzystać z pomocy asystentów
Osoby niepełnosprawne, które będą chciały
np. dojechać do pracy, szkoły, kina, załatwić sprawy urzędowe,
zrobić zakupy czy pójść do lekarza, będą mogły skorzystać z pomocy
asystenta. Możliwość taką stwarza uruchomiony przez stołeczny
Ratusz program "Asystent Osoby Niepełnosprawnej".
30.08.2006 15:00
Asystent osoby niepełnosprawnej ma pomagać jej aktywnie uczestniczyć w życiu. Nie wyręczać jej w codziennych czynnościach, ale towarzyszyć i wspomagać - powiedział podczas konferencji prasowej koordynator m.st. Warszawy Marek Trosiński.
Obecnie, jako asystenci niepełnosprawnych, zatrudnione są 23 osoby. Wcześniej musi ona przejść odpowiednie szkolenie. Według szacunków Ratusza, w Warszawie jest ok. 20 tys. niepełnosprawnych. Na program miasto przeznaczyło 1 mln zł.
Osoba niepełnosprawna może telefonicznie lub osobiście zgłosić, że potrzebuje pomocy asystenta; pracują oni przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 8 do 22 - wyjaśnił dyrektor Centrum Usług Socjalnych i Szkolenia Kadr Pomocy Społecznej "Ośrodek Nowolipie" Zbigniew Ogonowski.
Niepełnosprawni mogą dzwonić pod numer 0-22 887 33 20 lub wysłać mail na adres zamawiam@asystent-nowolipie.waw.pl, o.nowolipie@neostrada.pl. Pomoc asystenta jest odpłatna. Za pierwsze 3,5 godz. trzeba zapłacić 4 zł, koszt każdej następnej godziny to złotówka.
Zdaniem organizatorów, program ma objąć wszystkich niepełnosprawnych, także tych, dla których ta odpłatność może stanowić pewną barierę. Jeśli to udokumentują, mogą zostać zwolnieni z opłaty.
Koordynator programu Katarzyna Głaszczka, jako przykład podała pomoc asystenta osobie niepełnosprawnej w podróży do Paryża._ Nasz asystent pomógł tej osobie dotrzeć na Dworzec Centralny w stolicy, pojechał z nią do Poznania, skąd ta osoba udawała się do Paryża. Następnie odebrał ją po powrocie z wycieczki. Tej osobie zaginął bagaż i asystent pomógł jej w jego odzyskaniu_- wyjaśniła.
Warunkiem korzystania z pomocy asystenta jest posiadanie grupy inwalidzkiej (I, II), orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy lub niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.