"Nieostrożne" podpalenie Steinbach
Zarzut "nieostrożnego obchodzenia się z ogniem" postawiła gdańska policja działaczce organizacji Powiernictwo Polskie. Zarzut związany jest z podpaleniem przez członków PP kartonowego wizerunku
szefowej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach przedstawionej w
mundurze esesmana i z karabinem maszynowym. Powiernictwo Polskie wystąpiło do Rzecznika Praw Obywatelskich o podjęcie interwencji w tej sprawie - poinformowała szefowa Powiernictwa Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS).
Zarzut, za który grozi kara grzywny, postawiono wiceprezes Powiernictwa Polskiego ds. edukacyjnych Katarzynie Stanilewicz. Sprawa trafi teraz do sądu grodzkiego.
Wydarzenie miało miejsce przed trzema tygodniami podczas manifestacji przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku, gdzie toczyła się rozprawa dotycząca zwrotu kamienicy w Sopocie obywatelowi Niemiec. Policjanci po około minucie nakazali ugasić ogień. Nadpalony został kawałek nogi na tekturowym wizerunku Steinbach.
Działania gdańskiej policji wobec swojej zastępczyni Arciszewska- Mielewczyk określiła na poniedziałkowej konferencji w Gdyni jako niezrozumiałą "nadgorliwość".
Nadgorliwość gdańskiej policji to nic innego, jak powrót najmroczniejszych czasów PRL, gdzie organy represji kierowały się zasadą: "dajcie nam człowieka, a paragraf się znajdzie" - podkreśla Powiernictwo Polskie w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Andrzeja Zolla.
Arciszewska-Mielewczyk dodała, że Powiernictwo Polskie "nie da się zastraszyć". Poinformowała, że jako posłanka złoży w tym tygodniu interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Danuta Wołk- Karaczewska poinformowała PAP, że policja działała w ramach obowiązującego prawa.
Interweniowaliśmy, ponieważ podpalanie tekturowej figury na ulicy, w godzinach szczytu, w miejscu, gdzie znajduje się dużo osób, nie jest normą zwyczajową, ale wykroczeniem - oświadczyła.
Głównymi celami zarejestrowanego w styczniu 2005 r. w Gdyni Powiernictwa Polskiego są: pomoc prawna dla polskich obywateli, którzy chcą domagać się odszkodowań za szkody wyrządzone przez Trzecią Rzeszę oraz edukacja historyczna społeczeństwa.