Trwa ładowanie...

Niemieckie MSZ: wśród ofiar napaści w Kolonii nie ma Polek

• Wśród ofiar napaści w Kolonii nie ma Polek • Waszczykowski wysłał list ws. wydarzeń w Kolonii • Szef MSZ chciał wiedzieć, czy wśród ofiar napaści są Polki • Do ataku na kobiety doszło w sylwestrową noc
Share
Funkcjonariusze policji przed budynkiem dworca w Kolonii
Funkcjonariusze policji przed budynkiem dworca w KoloniiŹródło: PAP/EPA, Fot: Maja Hitij
d147si1

Wśród ofiar napaści seksualnych i rabunkowych, do jakich doszło w noc sylwestrową w Kolonii, nie ma Polek - podała w piątek agencja dpa, powołując się na źródło w MSZ w Berlinie. PAP otrzymała także oficjalne potwierdzenie tej informacji. O wyjaśnienie tej kwestii prosił szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Właściwe niemieckie władze nie otrzymały dotąd informacji o obywatelach polskich poszkodowanych w zajściach - pisze dpa dodając, że polskie i niemieckie placówki są w tej sprawie w kontakcie.

"Z informacji przekazanych przez właściwe niemieckie władze wynika, że wśród zgłoszonych dotychczas ofiar ataków nie ma obywateli polskich. Właściwe niemieckie i polskie placówki są w tej sprawie w kontakcie" - głosi przekazane PAP oficjalne oświadczenie niemieckiego MSZ.

d147si1

Zastępca rzecznika MSZ Andreas Fischer potwierdził wcześniej, że list polskiego ministra dotarł do Berlina. - Traktujemy ten list bardzo poważnie, podobnie jak kwestię, której dotyczy. Wspólnie z właściwymi instytucjami staramy się wyjaśnić sprawę - powiedział Fischer. Jak zaznaczył, MSZ nie dysponuje własnymi danymi o ofiarach zajść w Kolonii, lecz zdany jest na kooperację z władzami lokalnymi.

Pytany przez dziennikarzy Fischer powiedział, że nic mu nie wiadomo o podobnych zapytaniach z innych krajów.

Kolonia znajduje się na terenie kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w zachodniej części Niemiec.

W związku z incydentami, do jakich doszło w noc sylwestrową w Kolonii, Waszczykowski wystosował w czwartek list do ministra spraw zagranicznych RFN Franka-Waltera Steinmeiera z prośbą o przekazanie informacji, czy wśród ofiar ataków na tle seksualnym znajdowały się obywatelki Polski.

d147si1

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.

Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników liczące kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję. Policja przez długi czas nie potrafiła opanować sytuacji.

d147si1

Podziel się opinią

Share
d147si1
d147si1
Więcej tematów