Trwa ładowanie...

Niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji ostrzega przed rosyjskimi szpiegami

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen poinformował, że niemieckie służby obserwują w związku z kryzysem na Ukrainie wzmożoną działalność wywiadu Rosji w Niemczech. Agenci zbierają informacje i - jak mówił Maassen - "wpływają na opinię publiczną".

Share
Niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji ostrzega przed rosyjskimi szpiegami
Źródło: PAP/EPA, fot: Ralf Hirschberger
d40orrd

Jak wyjaśnił Maassen, rosyjskie służby prowadzą intensywną działalność wywiadowczą, koncentrując się na analizie możliwych konsekwencji politycznych, wojskowych i gospodarczych konfliktu o Ukrainę.

- Rosyjskie służby interesują się przede wszystkim niemieckimi i unijnymi oraz NATO-wskimi ocenami rosyjskiej polityki wobec Ukrainy, a także ewentualnymi kontrdziałaniami Zachodu - powiedział szef BfV, cytowany przez agencję dpa.

Rosyjscy agenci gromadzą też informacje o niemieckiej i europejskiej polityce energetycznej. Rosyjska gospodarka uzależniona jest w dużym stopniu od eksportu gazu i węgla. Wobec kryzysu na Ukrainie część krajów europejskich zastanawia się nad rewizją polityki energetycznej w celu ograniczenia dostaw z Rosji.

Rosyjskie służby starają się ponadto wpływać na opinię publiczną w Niemczech, propagując rosyjski punkt widzenia na wydarzenia na Ukrainie - powiedział Maassen, nie podając jednak żadnych szczegółów.

d40orrd

Podziel się opinią

Share
d40orrd
d40orrd
Więcej tematów