PolitykaNiemiecki tygodnik o "fenomenie" Kaczyńskiego. Są wnioski

Niemiecki tygodnik o "fenomenie" Kaczyńskiego. Są wnioski

W Polsce głośno o wymianie premiera, tymczasem tygodnik "Die Zeit" zastanawia się nad fenomenem popularności partii Jarosława Kaczyńskiego. Do jakich doszli wniosków?

Niemiecki tygodnik o "fenomenie" Kaczyńskiego. Są wnioski
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Sławomir Kamiński
Natalia Durman

07.12.2017 | aktual.: 31.01.2018 08:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"W Unii Europejskiej utrzymują się poważne wątpliwości co do praworządności w Polsce. Również w samym kraju wiele rozwiązań rządu budzi kontrowersje, chociażby reforma wymiaru sprawiedliwości, o której decyzja zapadnie na dniach. A jednak rządzący PiS cieszy się niezmiennie dużą sympatią" - stwierdzają Irene Hahn-Fuhr oraz Gert Roehrborn z Fundacji Heinricha Boella w Warszawie na łamach tygodnika "Die Zeit". Akurat w dniu, w którym trwająca od miesięcy saga z wymianą premiera w Polsce zaczyna przyspieszać.

500 plus, czyli państwo się dzieli

Autorzy w artykule "Oni coś robią!" analizują styl rządzenia PiS. Dochodzą do wniosku, że obecnemu rządowi udało się "dzięki działaniom w sferze społecznej i gospodarczo-politycznej bardziej przybliżyć politykę społeczeństwu oraz przywrócić różnym konkurującym ze sobą grupom społecznym poczucie godności".

Jako przykład podają rynek pracy, gdzie - w ich opinii - utrzymuje się od 2004 r. niski poziom płac, niekorzystne dla pracowników zasady zatrudnienia, a zasiłek dla bezrobotnych wynosi mniej niż 50 procent dochodu minimalnego (i to niezależnie od wysokości zarobków). "Wygląda na to, że PiS, obniżając wbrew zdrowemu rozsądkowi wiek emerytalny, wysłał pracownikom jasny sygnał, że traktuje poważnie ich sytuację" - pisze "Die Zeit".

Do najważniejszych rozwiązań, które wprowadziło rządzące Polską ugrupowanie, tygodnik zalicza program 500 plus, "który pozwolił nie tylko wyraźnie zmniejszyć ubóstwo dzieci", ale dał też Polakom uczucie, że państwo dzieli się z nimi majątkiem publicznym.

"Nie jeden obywatel da się przekonać"

Zdaniem autorów tekstu w "Die Zeit", na korzyść obecnego rządu działa też planowany program budowy tanich mieszkań komunalnych, które po 20 latach mają przejść na własność najemców. Tygodnik zwraca w swojej analizie uwagę także na aferę reprywatyzacyjną w Warszawie, dotyczącą wyłudzania nieruchomości.

Innym przykładem są działania wymierzone w zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się wyłudzaniem podatku VAT. "Według szacunków niezależnych ekonomistów rząd PiS uzyskał w ten sposób dodatkowy dochód rzędu 2,5 mld euro rocznie" - podaje "Die Zeit". Dodaje, że "nie pozwala to jeszcze polskiemu państwu na zrównoważenie budżetu, bo liczby to nie wszystko".

O wiele ważniejsze, zdaniem tygodnika, jest "demonstrowanie gotowości działania państwa oraz akty oskarżenia pod adresem skorumpowanych urzędników państwowych". A w ten sposób nie jeden obywatel da się przekonać do budzącej kontrowersje reformy wymiaru sprawiedliwości - konkluduje tygodnik.

Gospodarcza katastrofa nie nadeszła

Według "Die Zeit", "PiS działa w oparciu o politykę gospodarczą, która do pewnego stopnia jest odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa i która ma wielu zwolenników także w innych krajach europejskich". "W ten sposób nadrabia to wszystko, co zaniedbane zostało lub do czego nie dopuszczono w okresie transformacji (...) Gospodarczo-polityczna katastrofa, którą przepowiadano PiS, jak dotąd się nie spełnia" - pisze hamburski tygodnik.

Na poparcie tej tezy podaje, że wzrost gospodarczy utrzymuje się obecnie na poziomie 3,5-4 procent i w porównaniu z innymi krajami UE zapewnia nadal miejsce w czołówce europejskiej. Wciąż dobre są też nastroje wśród przedsiębiorców.

"Dlatego krytycy polskiego rządu nie powinni liczyć na to, że PiS szybko przepadnie" - kreśli przyszłość tygodnik. Autorzy artykułu dodają, że "kto ideologicznej przebudowie państwa przez prawicę chce przeciwstawić stopniowo jakąś alternatywę, musi udowodnić, że dobrobyt społeczny może może iść w parze z praworządnością".

oprac. Alexandra Jarecka / Natalia Durman

Źródło artykułu:Deutsche Welle
Komentarze (132)