Trwa ładowanie...

Niemiecki rząd reaguje na decyzję Andrzeja Dudy

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości może stworzyć szansę na podjęcie dialogu między Komisją Europejską a Polską - głosi oficjalne stanowisko Berlina ws. sytuacji politycznej w Polsce.

Niemiecki rząd reaguje na decyzję Andrzeja DudyŹródło: PAP/EPA, fot: DPA/Stefan Sauer
d1ivneh
d1ivneh

Opinię niemieckiego rządu przekazała Ulrike Demmer, zastępczyni rzecznika gabinetu Angeli Merkel. Jak wyjaśniła Demmer, rząd "obserwuje z wielką uwagą" zarówno plany reformy sądownictwa, jak i protesty polskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Zobacz też: Prezydent mówi: dwa razy weto

- Naszym zdaniem zasada trójpodziału władz i niezależność sądownictwa są decydującymi cechami funkcjonującego państwa prawa - mówiła Demmer. Zastrzegła, że "zasadniczo" nie komentuje decyzji głowy państwa. Zaznaczyła też, że stanowisko rządu niemieckiego wobec planowanych reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce nie uległo zmianie.

d1ivneh

- Unia Europejska jest wspólnotą prawa i wartości - podkreśliła zastępczyni rzecznika.

Dodała, że niemiecki rząd "zdecydowanie popiera" działania Komisji Europejskiej w zakresie tzw. mechanizmu praworządności. Demmer przypomniała, że KE zbierze się w środę, by omówić sytuację w Polsce.

Decyzja Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Jak argumentował, nie ma tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN. "Podejmuję tę decyzję z wielkim poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo" - oświadczył.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński poinformował, że prezydent podpisze natomiast ustawę o ustroju sądów powszechnych - trzecią uchwaloną przez parlament w ostatnich tygodniach dotyczącą zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją ich następców wybrałby Sejm, dzisiaj wybierają ich środowiska sędziowskie. Nowa ustawa o SN przewiduje m.in. przeniesienie sędziów w stan spoczynku.

d1ivneh

Decyzja prezydenta nie uspokoiła nastrojów wśród przeciwników działań ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Trwa protest przed siedzibą PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, a wieczorem manifestanci zapowiadają ponowne demonstracje przed gmachami sądów w ponad 100 miastach Polski.

d1ivneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivneh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj