Trwa ładowanie...
iii rzesza

Niemiecki polityk skazany za obrazoburczy tatuaż

• Marcel Zech z Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec wytatuował sobie na plecach kontury niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz i napis: "Każdemu to, na co zasługuje"

• Sąd w Oranienburg skazał 28-letniego samorządowca na osiem miesięcy więzienia za podżegania do nienawiści na tle różnic narodowościowych

Share
Niemiecki polityk skazany za obrazoburczy tatuaż
Źródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d47jjfw

Marcel Zech, polityk neonazistowskiego ugrupowania NPD za obrazoburczy tatuaż został już raz skazany. Sąd pierwszej instancji wydał wyrok sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Po wniesionej przez prokuraturę apelacji, kara uległa zaostrzeniu.

Przewodniczący składu sędziowskiego Jorn Kalbow poinformował w uzasadnienie, że poprzednia decyzja mogła być odebrana przez obywateli jako "ugięcie się przed prawicowym ekstremizmem". Sędzia dodał, że "nie ma wątpliwości, co oskarżony chciał wyrazić" tatuując swoje ciało w taki sposób.

d47jjfw

Neonazistowska partia NPD istnieje w Niemczech od 1964 roku. Nigdy nie przekroczyła progu wyborczego, przez co nie miała swoich reprezentantów Bundestagu. Jej członkowie posiadają natomiast swoich przedstawicieli w strukturach władzy samorządowej oraz w Parlamencie Europejskim - Narodowo-Demokratyczna Partia Niemiec zdobyła jeden mandat poselski.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w styczniu ma wydać wyrok w sprawie delegalizacji NPD. Wniosek w tej sprawie złożył Bundesrat - druga izba niemieckiego parlamentu. Jednym z zarzutów kierowanych pod adresem ugrupowania jest gloryfikowanie III Rzeczy.

Zobacz także: Historica: Warszawa straciła na wojnie więcej ludzi niż cała Francja

d47jjfw

Podziel się opinią

Share
d47jjfw
d47jjfw
Więcej tematów