Trwa ładowanie...
d12ezd0
niemcy
09-09-2005 16:00

Niemiecki minister nie wyklucza fiaska gazociągu z Rosji

Były niemiecki minister gospodarki, hrabia Otto Lambsdorff (FDP), zwrócił uwagę, że podpisane w czwartek w Berlinie porozumienie o budowie Gazociągu Północnego z Rosji przez Bałtyk do Niemiec nie jest jeszcze umową oraz że nie ma jeszcze środków na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

d12ezd0
d12ezd0

W wywiadzie udzielonym w piątek rozgłośni radiowej Deutschlandfunk Lambsdorff nie wykluczył, że cały projekt może zakończyć się fiaskiem.

Polityk FDP powiedział, że podpisanie porozumienia nie jest powodem do radości. Znajdujemy się w sytuacji przymusowej. Potrzebny jest nam gaz. Nie mamy własnych źródeł energii. Rosja musi natomiast sprzedawać gaz - wyjaśnił.

Podpisanie ramowego porozumienia było - zdaniem Lambsdorffa - "słuszną decyzją". Polityk nie wykluczył jednak, że całe przedsięwzięcie może skończyć się fiaskiem, ponieważ nie ma jeszcze środków finansowych na jego realizację. Cała inwestycja kosztować ma ponad 4 mld euro.

Dlatego radziłbym niemieckiej gospodarce oraz rządowi Niemiec, niezależnie od tego kto będzie nim kierował i w jakiej perspektywie czasu to nastąpi, by nadal intensywnie zabiegały o alternatywne źródła energii - powiedział Lambsdorff w wywiadzie dla Deutschlandfunk. Polityk uznał za "ważny krok we właściwym kierunku" uzyskanie przez BASF bezpośredniego dostępu do rosyjskich złóż gazu i ropy naftowej.

d12ezd0

Lambsdorff zwrócił uwagę na zastrzeżenia Polski i krajów bałtyckich wobec gazociągu. Dzieje się coś, co właściwie nie powinno mieć miejsca, a mianowicie Moskwa i Berlin zawierają porozumienie ponad głowami Polaków. Naszym celem zawsze było, a kanclerz (Gerhard Schroeder) też to powiedział, traktowanie stosunków z Polską jako jednego z najważniejszych zadań, wymagających uporządkowania i pielęgnacji. Podczas rokowań trudno było dostrzec troskę o te stosunki - zauważył.

Polityk FDP powiedział, że jego zdaniem Polacy powinni zarabiać na niemiecko-rosyjskim gazociągu. Przede wszystkim jednak powinno się z nimi rozmawiać, zamiast porozumiewać się ponad ich głowami. Zdaniem Lambsdorffa, Niemcy powinni wykazać więcej wrażliwości wobec Polski, "nie tylko podczas okolicznościowych przemówień".

Jacek Lepiarz

d12ezd0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12ezd0
Więcej tematów