ŚwiatNiemcy zgadzają się na sprzedaż "pigułki po" bez recepty

Niemcy zgadzają się na sprzedaż "pigułki po" bez recepty

Izba wyższa niemieckiego parlamentu - Bundesrat przyjął projekt rozporządzenia rządu zezwalający na sprzedaż pigułki "dzień po" bez recepty. Sprzedaż wysyłkowa tych środków antykoncepcyjnych będzie jednak zakazana.

Niemcy zgadzają się na sprzedaż "pigułki po" bez recepty
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Jak pisze agencja dpa, rozporządzenie wejdzie w życie w połowie marca. Od tego czasu preparat ellaOne oraz środki zawierające Levonorgestrel będą mogły być nabywane w aptekach bez recepty.

Federalne Stowarzyszenie Aptekarzy zapowiedziało, że będzie "wyczerpująco i dyskretnie" informować klientów o działaniu środków, a osobom poniżej 14 roku życia będzie doradzało wizytę u lekarza.

Kościół katolicki skrytykował liberalizację przepisów o wydawaniu "pigułki po". Zdaniem Konferencji Episkopatu Niemiec udostępnienie tych preparatów powinno odbywać się pod kontrolą. Biskupi katoliccy wycofali się dwa lata temu z całkowitego zakazu tych środków. Ich zdaniem preparat może być stosowany jeśli działa zapobiegawczo, a nie jako środek aborcyjny.

Na początku stycznia Komisja Europejska zdecydowała, że środek sprzedawany pod nazwą ellaOne, stosowany jako tzw. antykoncepcja awaryjna, może być dostępny w krajach UE bez recepty. Jak informowano, ostateczna decyzja, czy zezwolić na sprzedawanie tego produktu u siebie bez recepty, należeć będzie do władz krajów członkowskich.

Niemiecki minister zdrowia Hermann Groehe (CDU)
był zwolennikiem utrzymania przepisów przewidujących wydawanie ellaone i podobnych preparatów tylko na receptę i po uprzednim udzieleniu porady przez lekarza. Jednak pod wpływem stanowiska KE zmienił zdanie.

EllaOne to produkt antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, np. gdy stosowana antykoncepcja zawiodła. Środek został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r. Substancja czynna preparatu łączy się z receptorami progesteronu - hormonu, który wpływa na wystąpienie owulacji i przygotowanie wyściółki macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Działając na receptory progesteronowe preparat zapobiega ciąży, głównie zapobiegając owulacji lub opóźniając ją. Cena jednej tabletki - na receptę - w Polsce wynosi powyżej 120 zł.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)