"Niemcy zburzą polski kościół". Ile prawdy jest w tej historii?
Niemcy chcą zburzyć polski kościół - pod takim bulwersującym tytułem "Wiadomości" TVP pokazały w środę historię o Polakach w Essen. W miejscu świątyni miałoby powstać osiedle dla uchodźców. Pokazano nawet buldożery i hordy ciemnoskórych przybyszów z Afryki, w domyśle mających zakusy na świątynię. Sprawdziliśmy, ile jest prawdy w tej historii.
- Zmiksowano tu tak wiele tematów, że aż trudno mi zdecydować, od czego zacząć dementowanie tych informacji - wzdycha ksiądz rektor Stanisław Budyn z Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. W rozmowie z Wirtualną Polską wyjaśnia, o co w tym wszystkim chodzi.
Przede wszystkim sprawa desakralizacji kościoła pod wezwaniem św. Klemensa w Essen nie jest jeszcze przesądzona. Wiadomo, że niemieckie biskupstwo zmierza do zamknięcia około 30 kościołów. To z racji malejącej z roku na rok społeczności wiernych. Temat nie jest nowy, dotyczy całych Niemiec.
- W poniedziałek spotykam się w tej sprawie z innymi hierarchami. Wraz z wiernymi będziemy prowadzić dialog. Przedstawimy rzeczowe argumenty za utrzymaniem tej świątyni. Podkreślam, że obecna sytuacja nie oznacza automatycznie, że coś złego może spotkać polskich katolików. Do tego jest bardzo daleko. Dziękuję TVP za podjęcie ważnego tematu, ale stworzona sensacja nam nie pomaga - mówi ks. rektor Stanisław Budyn.
Tutaj możecie obejrzeć materiał TVP, na który polski Episkopat odpowiedział już komunikatem.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Jak dotąd do zaniechania decyzji o tzw. desakralizacji kościoła i przeznaczenia działki na cele świeckie wystarczał argument dotyczący statystyk parafialnych. Akurat wspólnota polskich katolików w Essen jest bardzo żywotna. Działalności religijnej towarzyszą działania kulturalne i edukacyjne. To w Essen jest największa liczba uczniów klas z językiem polskim. Przy parafiach na tym terenie uczy się 3500 młodych osób. Ze względu na podobną sytuację w Dortmundzie, Hanowerze czy Oldenburgu nikt nie "odebrał Polakom ich kościołów". O czym już TVP nie wspomniała.
Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bln złotych?
To nie jest polski kościół
Ksiądz Stanisław Budyn uważa, że nadużyciem jest opisywanie historii pod hasłem "polski kościół może być zburzony przez Niemców". Tak naprawdę właścicielem działki i budynku jest niemiecki Kościół katolicki. Przeznaczeniem świątyni są msze dla, jak to określił, "polskojęzycznych katolików". Na czym polega różnica? Na terenie diecezji jest dokładnie 23200 Polaków, a 54 tys. osób to obywatele Niemiec mówiący językiem polskim, to m.in potomkowie dawnych emigrantów. Ponadto na msze przychodzi wielu Niemców rozumiejących język polski. - Kościół jest dla każdego, nie dla Polaków czy Niemców. Wspólnota wiernych to nie budynek - dodaje ks. Budyn.
Najwięcej krytycznych słów pada jednak w sprawie rzekomego przejęcia działki i budynku przez dewelopera, który miałby postawić tam osiedla dla uchodźców. Jak wiadomo Wiadomości lubują się w pielęgnowaniu strachu przed uchodźcami oraz imigrantami. W materiale, który liczył 2 minuty i 30 sekund prawie minutę poświęcono na pokazanie ciemnoskórych przybyszów szturmujących włoskie wybrzeże łodziami. Pokazano też zdjęcia burzonego kościoła ale... we Francji. Co to ma wspólnego z Polakami w Essen?
Polacy też byli imigrantami
Ks. rektor Stanisław Budyn dodaje, że nie wie, kto pierwszy puścił w obieg informację o osiedlu dla imigrantów. Tym jednak żyje społeczność Polaków. - Nie jest to potwierdzone. Powiem inaczej, jak ktoś czyta gazety, to wie, że w całych Niemczech brakuje lokali socjalnych, którymi mogą dysponować samorządy. Jeszcze niedawno takie mieszkania budowano dla Polaków osiedlających się w Niemczech - mówi polski duchowny.
Zmierzmy się z największym strachem Wiadomości TVP: to ile "kościołów odebrano Polakom w Niemczech"? Pomijając uproszczenie ksiądz Budyn w ciągu 16 lat swojej pracy pamięta jeden podobny przypadek, w Berlinie. Parafianie nie wylądowali jednak na polu, w parku czy pod mostem. Niemiecki Kościół zaproponował im większy i bardziej nowoczesny budynek. Dopiero po zaakceptowaniu takiego rozwiązania przez społeczność przystąpiono do tzw. desakralizacji poprzedniego miejsca spotkań i modlitw.
Tak barbarzyńcy burzą kościoły
Czym jest deskaralizacja? Praktyczni Niemcy stworzyli specjalną procedurę. Po ostatniej zaplanowanej mszy biją dzwony. Proboszcz gasi przy ołtarzu wieczne światło. Następnie wysłannik arcybiskupa wynosi hostię i relikwie z opuszczonego budynku. Przenoszone są one do nowego miejsca kultu, czemu zazwyczaj towarzyszy uroczysta procesja wiernych.
Dodajmy też, że w Niemczech nie burzy się starych kościołów - podlegają one ochronie prawnej jak inne zabytki. Na przykład zamknięty w 2003 roku kościół św. Urszuli w Hürth koło Kolonii został kupiony przez Polaka. Kilka lat temu serwis Deutsche Welle opisał tę historię. Rafał Jabłonka, znany w Niemczech kolekcjoner sztuki, wyremontował budynek i urządził w nim galerię.