Trwa ładowanie...
d3y57h1
06-05-2006 20:45

Niemcy zapłaciły 10 mln euro za porwanych w Iraku

Rząd Niemiec zapłacił prawdopodobnie okup w
wysokości ponad 10 milionów euro za uwolnienie uprowadzonych w
Iraku niemieckich inżynierów Thomasa Nitzschkego i Rene
Braeunlicha - podał w sobotę wieczorem pierwszy program
niemieckiej telewizji publicznej ARD, powołując się na źródło w
kręgach rządowych.

d3y57h1
d3y57h1

Nie wiadomo jednak, jaką cześć okupu otrzymali porywacze, a jaką zatrzymali pośrednicy - poinformowano w głównym wydaniu wieczornych wiadomości ARD. Przedstawiciele rządu dementowali dotychczas wszystkie pogłoski o okupie, zapewniając, że niemieckie władze nie pozwolą się szantażować.

Obaj mężczyźni przebywali przez 99 dni w rękach porywaczy. Odzyskali wolność w miniony wtorek, a dzień później powrócili do Niemiec.

W wywiadach dla niemieckich mediów Nitzschke i Braeunlich mówili, że porywacze nie znęcali się nad nimi. Wiązano ich tylko podczas zmiany miejsca pobytu, co zdarzyło się trzykrotnie. Grupa porywaczy liczyła od ośmiu do dziesięciu osób.

Tygodniki "Der Spiegel" i "Focus" podały, że armia Stanów Zjednoczonych zaoferowała stronie niemieckiej przeprowadzenie akcji wojskowej w celu uwolnienia zakładników. Sztab kryzysowy niemieckiego MSZ odmówił jednak ze względu na zbyt duże ryzyko dla porwanych.

Niemieccy technicy pracujący dla lipskiej firmy Cryotec Anlagenbau zostali porwani 24 stycznia w Bajdżi, około 200 kilometrów na północ od Bagdadu. Ich zadaniem był nadzór prac przy budowie zakładów azotowych.

Jacek Lepiarz

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj