Niemcy zapłacą nam za wojnę?
Sejm RP zobowiązuje rząd RP do
wyegzekwowania od Niemiec należnych Polsce reparacji wojennych z
tytułu strat i szkód, jakie Polska poniosła w wyniku planowych
zniszczeń dokonanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej -
głosi projekt uchwały w sprawie reparacji, który omawiają posłowie. Projekt przygotował poseł Jerzy Czerwiński z koła Ruchu Katolicko-Narodowego.
Za przyjęciem projektu opowiedzieli się posłowie PiS, Samoobrony, LPR i PSL. PO, SdPl i Unia Pracy chcą wprowadzenia poprawek. Odrzucenia projektu domaga się SLD. Zdaniem Sojuszu uchwała byłaby sprzeczna z konstytucją i szkodziłaby interesom Polski. Posłanka Sojuszu Bogusława Towalewska oświadczyła, że taki dokument może wywrócić integrację europejską i pogorszyć stosunki polsko-niemieckie.
Pełna odpowiedzialność
PO chce poprawienia projektu uchwały o zobowiązanie rządu do pomocy obywatelom, przeciwko którym zostaną wysunięte roszczenia ze strony niemieckiej. To rząd w Berlinie powinien wziąć na siebie pełną finansową odpowiedzialność ze wszelkie ewentualne skutki cywilnych roszczeń obywateli Niemiec - powiedział Donald Tusk.
Socjaldemokracja Polska zgadza się z Platformą Obywatelską, że do projektu uchwały trzeba wprowadzić poprawki i od tych zmian uzależnia swoje poparcie. Wprowadzenia poprawek chce także Unia Pracy. Według Marka Pola projekt uchwały jest - jak się wyraził - "konstytucyjnie wątpliwy". Pol uważa, że uchwała powinna zostać przyjęta przez aklamację lub przy absolutnej większości głosów w takiej formie, by była ważna nie tylko dla naszej polityki zagranicznej, ale też dla ludzi, którzy mieszkają na ziemiach zachodnich i północnych.
"Nie ma pojednania bez zadośćuczynienia"
Za przyjęciem uchwały opowiada się Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem PiS projekt właściwie ustawia stosunki polsko-niemieckie. Nie ma pojednania bez zadośćuczynienia - argumentował Jarosław Kaczyński. Dodał, że "Niemcy odpowiadają za gigantyczne straty poniesione przez naród polski i powinni te straty wyrównać".
Również Polskie Stronnictwo Ludowe chce przyjęcia uchwały. Strata życia jest niewymierna, ale szkody materialne, jakie poniosła Polska, są wymierne - mówił w Sejmie Leszek Bugaj z PSL. Ludowcy - podobnie jak Platforma - są zdania, że obywatele niemieccy ze swoimi roszczeniami powinni zwrócić się do swojego rządu. Za przyjęciem projektu opowiada się także Samoobrona, która ma nadzieję, że właśnie dzięki niej uda się uzyskać ostateczne pojednanie polsko-niemieckie.
Także Liga Polskich Rodzin chce przyjęcia uchwały. Właśnie dlatego, że polskie rządy nie zabiegają o reparacje, to teraz potomkowie ofiar są obiektami roszczeń niemieckich - argumentował Janusz Dobrosz z LPR. Do niezwłocznego przyjęcia projektu wezwał Sejm również Antoni Macierewicz z Ruchu Katolicko-Narodowego.
"Nie ma podstaw prawnych"
Projektu uchwały nie popiera rząd, który twierdzi, że nie ma ku niemu podstaw prawnych i że może spowodować on negatywne konsekwencje polityczne.
Z kolei przyjęcie uchwały rekomenduje Izbie sejmowa komisja spraw zagranicznych.