Niemcy wyjdą z Unii Europejskiej? Liderka AfD chce referendum ws. dexitu
W całych Niemczech trwają protesty przeciwko AfD. Liderka skrajnie prawicowej partii Alice Weidel dolewa oliwy do ognia, domagając się referendum w sprawie dexitu. Uważa, że Berlin powinien wzorem Wielkiej Brytanii opuścić Unię Europejską.
Alternatywa dla Niemiec (AfD) domaga się ograniczenia roli Komisji Europejskiej. Sprawę stawiają na ostrzu noża. Jeśli nie uda im się przeforsować planu, alternatywą może być wyjście z UE.
- Jeśli reforma nie będzie możliwa, jeśli nie uda nam się odbudować suwerenności państw członkowskich Unii Europejskiej, powinniśmy pozwolić ludziom decydować, tak jak zrobiła to Wielka Brytania - oświadczyła liderka skrajnie prawicowej partii, Alice Weidel w rozmowie z "Financial Times".
- Moglibyśmy przeprowadzić referendum w sprawie dexitu - zapowiedziała w wywiadzie dla londyńskiego dziennika. Zdaniem Weidel Niemcy Powinny pójść śladem Wielkiej Brytanii, której rząd pozwolił ludziom zdecydować, organizując w 2016 roku referendum w sprawie brexitu, a następnie podjął "słuszną decyzję" o opuszczeniu UE.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Topnieje liczba chętnych". Plany ws. lekcji religii
Rząd federalny nie zgadza się z "planem B" AfD i ostrzega przed dexitem. - Wyjście Niemiec z Unii Europejskiej zagraża fundamentom naszego dobrobytu - mówi cytowana przez "Bild" Franziska Brantner (Zieloni), posłanka do Bundestagu i parlamentarna sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu.
"Każdy, kto postrzega Brexit jako wzór do naśladowania, niczego nie zrozumiał. Putin, Xi i Trump nie chcą niczego bardziej, niż dexitu" - skomentowała sprawę w mediach społecznościowych eurodeputowana Katarina Barley (SPD).
Notowania prawicowej AfD, z którą żadna inna partia nie chce wejść w koalicję, są wysokie. Eksperci wróżą im sukces w kolejnych wyborach. Z drugiej strony w ostatni weekend w całych Niemczech odbyły się ostre manifestacje przeciwko Alternatywie dla Niemiec. Według organizatorów na ulice wyszło prawie 1,5 mln ludzi.
Źródło: "Bild", X, WP Wiadomości