Niemcy wybrali parlament
Według pierwszych powyborczych sondaży w wyborach do Niemieckiego parlamentu zwyciężyła chrześcijańska demokracja - CDU, uzyskując niespełna 36% głosów. Rządząca SPD otrzymała niewiele mniej, bo 34%. Partia Wolnych Demokratów, która jest ewentualnym koalicjantem CDU ma 10%. Zieloni oraz postkomuniści po około 8%. Oznacza to, że po raz pierwszy kanclerzem może zostać kobieta. Jednak przewaga chadeków nad socjaldemokratami jest niewielka.
Jeśli potwierdzą się wyniki sondaży, chadecja (CDU/CSU) będzie największą partią w Bundestagu - to triumf przewodniczącej CDU Angeli Merkel i mandat do tworzenia nowego rządu. Ale koalicja chadecji z liberałami (FDP) nie osiągnęła większości, co może uniemożliwić jej utworzenie rządu - to porażka Angeli Merkel.
Będziemy rozmawiali ze wszystkimi demokratycznymi partiami, tzn. ze wszystkimi oprócz Partii Lewicy (postkomuniści i dysydenci z SPD) - powiedziała Angela Merkel, kiedy ogłoszono sondaże exit poll.
Przedstawiciel CDU, premier Turyngii Dieter Althaus, ocenił wynik wyborów jako "otrzeźwienie". Nie mamy większości dla koalicji z liberałami - przyznał. Być może zdecydowały zastrzeżenia wobec kobiety na stanowisku kanclerza - dodał.
Powodów do zadowolenia nie ma też dotychczasowy kanclerz Gerhard Schroeder (SPD), ponieważ sondaże wskazują, że nie ma szans na większość dotychczasowej koalicji z Zielonymi. Teoretycznie możliwe byłoby dokooptowanie do tej koalicji Partii Lewicy, ale to Schroeder zdecydowanie wykluczał podczas kampanii wyborczej.
Przewodniczący SPD Franz Muentefering zapewnił, że socjaldemokraci ani nie wejdą w koalicję z Partią Lewicy, ani też nie utworzą rządu mniejszościowego tolerowanego przez nową postkomunistyczną lewicę.
Z kolei FDP, bardzo zadowolona z wyniku (10-10,5% według sondaży exit poll), jest zdecydowanie przeciwna koalicji z SPD i Zielonymi, zaś Zieloni nie chcą uczestniczyć w koalicji z chadecją i FDP.
Tzw. wielkiej koalicji chadeków z socjaldemokratami nie chcą ani jedni, ani drudzy, ale może się ona okazać jedynym rozwiązaniem.