ŚwiatNiemcy wschodni czują się niedowartościowani

Niemcy wschodni czują się niedowartościowani

12 lat po upadku muru berlińskiego znaczna część obywateli Niemiec wschodnich, czyli byłej NRD, wciąż nie czuje się w pełni obywatelami zjednoczonego kraju.

Do takich wniosków doszli autorzy ekspertyzy opublikowanej przez Centrum Badań Społecznych Berlina i Brandenburgii oraz fundację związkową imienia Hansa Boecklera (czyt. Beklera).

Aż 59% mieszkańców nowych landów ani nie czuje się dobrze w obecnym państwie, ani też nie chce powrotu NRD. Ludzie ci - według autorów analizy - żyją w swoistym zawieszeniu tożsamości, subiektywnie na ziemi niczyjej. Większość dostrzega i jest w stanie docenić korzyści zjednoczenia, takie jak pełne półki w sklepach, swoboda podróżowania czy wolność polityczna. Wielu jednak cierpi, ponieważ w czasach NRD istniało - ich zdaniem - większe bezpieczeństwo socjalne, solidarność międzyludzka i sprawiedliwość.

Wielu wschodnich Niemców sądzi, że na zjednoczeniu straciły zwłaszcza kobiety. W czasach NRD-owskich doceniano je. Dziś 72% Niemek ze Wschodu czuje się dyskryminowanych społecznie i zawodowo. (jd)

badanieniemcyspołeczeństwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)