Niemcy: uzgodniono program walki z terroryzmem
Niemiecka koalicja rządowa przyjęła program działań, który ma pozwolić na skutecznejsze zwalczanie
międzynarodowego terroryzmu.
28.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Przedstawiciele SPD i Sojuszu90/Zielonych uzgodnili w sobotę wieczorem w Berlinie, po trzydniowych negocjacjach, szczegóły "pakietu bezpieczeństwa", przedłożonego przez ministra spraw wewnętrznych Otto Schily'ego.
Przyjęte ustalenia przewidują rozszerzenie uprawnień Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), który stanie się "ośrodkiem" walki z terroryzmem. Przewodnicząca klubu parlamentarnego Zielonych Kerstin Mueller podkreśliła jednak, że BKA nie otrzyma prawa do wdrażania śledztwa bez konkretnego podejrzenia, jak chciało MSW.
BKA będzie mógł przesłuchiwać osoby oraz uzyskiwać informacje od instytucji publicznych i międzynarodowych bez zgody prokuratora generalnego. Instytucje niepubliczne (banki lub firmy telekomunikacyjne) będą zobowiązane do informowania władz bezpieczeństwa o swych klientach.
Dowody osobiste i paszporty obywateli Niemiec zawierać mają oprócz zdjęcia dane biometryczne. O tym, czy będzie to odcisk palca, czy też inne cechy zdecyduje parlament, a nie szef MSW jak początkowo zakładano.
Koalicjanci nie osiągnęli natomiast porozumienia w kwestii ostatecznego kształtu ustawy migracyjnej, regulującej napływ i osiedlanie się cudzoziemców w Niemczech. Kwestią sporną jest m. in. prawo do azylu politycznego dla osób będacych ofiarami prześladowań przez instytucje niepaństwowe lub ze względu na płeć.
Niemiecki rząd zamierza przyjąć ostatecznie projekty obu ustaw na posiedzeniu 7 listopada. (ej)