Trwa ładowanie...

Niemcy tworzą koalicję po decyzji prezydenta USA. Zapowiadają konsultację ws. Iranu

- Będziemy teraz konsultować się z naszymi europejskimi partnerami, aby znaleźć wspólną drogę – stwierdziła rzeczniczka niemieckiego MSZ. To reakcja na zapowiedź Donalda Trumpa, że USA wycofają się z porozumienia nuklearnego z Iranem jeśli nie zostaną naprawione jego "niedociągnięcia".

Share
Niemcy tworzą koalicję po decyzji prezydenta USA. Zapowiadają konsultację ws. Iranu
Źródło: PAP, fot: Clemens Bilan
d7uiesb

Niemiecki MSZ zapowiedział, że rząd będzie kontynuował działania mające na celu pełną realizację porozumienie nuklearnego. Jak informuje Reuters, Niemcy w tym celu chcą rozpocząć konsultacje z Wielką Brytanią i Francją, które razem z nimi negocjowały porozumienie nuklearne z Iranem.

Zgodnie z porozumieniem z 2015 r. wynegocjowanym przez USA, Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Chiny i Rosję, Iran zobowiązał się nie budować nowych obiektów służących do wzbogacania uranu. Celem umowy jest to, aby Iran nie stworzył broni atomowej. W zamian za zaniechanie programu nuklearnego zaczęto stopniowo znosić amerykańskie i europejskie sankcje.

Donald Trump jest gotów zerwać porozumienie

Donald Trump już w czasie kampanii prezydenckiej krytykował porozumienie z Iranem. W piątek prezydent USA wstrzymał możliwość ponownego wprowadzenia zniesionych sankcji na Teheran. Zaznaczył przy tym, że robi to po raz ostatni, a celem jego działań jest usunięcie "wad" z zawartego porozumienia.

Zobacz też: Barack Obama ocenił, że to historyczne porozumienie z Iranem, które uczyniło świat bezpieczniejszym

Donald Trump jest gotów zerwać wynegocjowane za czasów Baracka Obamy porozumienie nuklearne z Iranem, bo jego zdaniem Teheran nie przestrzega "ducha" umowy. UE i Iran podkreślają, że jest to porozumienie wielostronne i nie mogą go zerwać tylko Stany Zjednoczone.

d7uiesb

Podziel się opinią

Share
d7uiesb
d7uiesb
Więcej tematów