Trwa ładowanie...
d4gdp6d

Niemcy: radzieckie napisy pamiątką historyczną?

Parlament niemiecki dyskutuje w czwartek nad wnioskiem o usunięcie z wewnętrznych ścian Reichstagu napisów, jakie żołnierze radzieccy pozostawili tam po zdobyciu stolicy Trzeciej Rzeszy, a które zachowano jako pamiątkę historyczną. Wniosek taki złożyło 68 deputowanych z konserwatywnych partii CDU i CSU i jeden z liberalnej FDP.

Share
d4gdp6d

Odnowiony historyczny gmach Reichstagu jest od trzech lat siedzibą Bundestagu, parlamentu zjednoczonych Niemiec.

Żołnierze radzieccy uwiecznili swoje nazwiska, wypisując je lub wydrapując na ścianach budynku. Są tam zdania w rodzaju "Spełniło się marzenie" podpisane przez niejakiego Afanasjewa. Widnieją też nazwiska: Łaszenko, Nurtdinow i Nikołajew. Napisy pokrywają ściany o łącznej długości 100 metrów - na parterze, w przejściu do sali plenarnej oraz w jednym z korytarzy.

Zdaniem posłów-wnioskodawców, mają one niewielką wartość historyczną i dla celów dokumentacyjnych wystarczy pozostawienie dwóch metrów kwadratowych takich autografów.

Eckardt Barthel z SPD uznał zaś tę inicjatywę chadeków za niestosowną. W jego ocenie, napisy te trafnie obrazują zakręty niemieckiej historii. Politycznych haseł tam prawie nie ma, a sentencje obsceniczne lub uwłaczające narodowi niemieckiemu usunięto już kilka lat temu w porozumieniu z ambasadą rosyjską. (aka)

d4gdp6d

Podziel się opinią

Share
d4gdp6d
d4gdp6d
Więcej tematów