Trwa ładowanie...

Niemcy przyznają rację Polsce. "Byliśmy naiwini"

Przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas rozpoczyna w poniedziałek wizytę w Warszawie. Polityk SPD przyznała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że Berlin "był zbyt naiwny" i ignorował głosy ostrzegające przed Moskwą.

Share
Przewodnicząca Bundestagu przyznała, że Berlin pomylił się z oceną Rosji Przewodnicząca Bundestagu przyznała, że Berlin pomylił się z oceną Rosji Źródło: Getty Images, fot: Contributor#8523328
djvinp3

Nasi zachodni sąsiedzi przyznają coraz częściej, że Berlin popełnił szereg błędów w swojej "Ostpolitik" (polityce wschodniej - red.). Niemcy przez lata wiązały się ekonomicznie i gospodarczo z Rosją licząc, że to wpłynie na prezydenta Rosji Władimira Putina i porzuci on imperialne plany.

Kolejnym politykiem znad Sprewy, który przyznał się do błędu w ocenie syruacji, jest przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas, która w poniedziałek przyjedzie do Warszawy.

- Zapewne byliśmy zbyt naiwni, wierząc, że jeśli będziemy ze sobą rozmawiać, współpracować gospodarczo, to wojna już nigdy się nie powtórzy - powiedziała niemiecka polityk w wywidzie dla "Rzeczpospolitej".

djvinp3

- Z tego powodu nie traktowaliśmy dostatecznie poważnie ostrzeżeń płynących z innych krajów, również z Polski - przyznała przewodnicząca Bundestagu.

Schröder problemem dla Berlina

Bas jednocześnie ucieka od krytyki poprzedniej kanclerz Angeli Merkel, która przez 16 lat rządziła Niemcami i prowadziła politykę zagraniczną kraju. - Nie przystoi mi oceniać byłej kanclerz. Z punktu widzenia dzisiejszej roli Niemiec ważne jest, aby na nowo ocenić i weryfikować politykę, jaką do tej pory prowadziliśmy - stwierdziła członkini SPD.

Przewodnicząca Bundestagu nie ucieka za to od oceny Gerharda Schrödera, który dopiero w piątek zrezygnował z intratnej posady w rosyjskiej spółce energetycznej, a którego postać wywołuje w Niemczech olbrzymie kontrowersje. Obecnie jest on traktowany jako obciążenie nie tylko dla samej SPD - z której się wywodzi - ale i dla całego kraju.

djvinp3

- Niestety, były kanclerz Schröder jest obciążeniem dla SPD. Najwyraźniej nie jest w stanie postawić pod znakiem zapytania swojej polityki. W ten sposób szkodzi zarówno sobie jak i SPD - ostrzega Bas.

Zobacz też: Buzek o polityce Niemiec wobec Rosji. "To od dawna wymagało zmiany"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djvinp3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

djvinp3
djvinp3
Więcej tematów