Trwa ładowanie...
d3fw4ii

Niemcy: przywrócenie kary śmierci byłoby końcem rozmów UE z Turcją

• Rzecznik rządu Niemiec: kraj, w którym obowiązuje kara śmierci, nie może być członkiem UE
• Prezydent Turcji opowiedział się za ponownym stosowaniem kary śmierci po nieudanym przewrocie wojskowym
• Kara śmierci nie jest wykonywana w Turcji od 1984 roku
• W 2004 roku została całkowicie zniesiona
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy: przywrócenie kary śmierci byłoby końcem rozmów UE z Turcją
(AFP)
d3fw4ii

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział, że kraj, w którym obowiązuje kara śmierci, nie może być członkiem Unii Europejskiej. Dodał, że przywrócenie kary śmierci w Turcji oznaczałoby koniec negocjacji o wstąpieniu tego kraju do UE.

Seibert uznał "niektóre wypowiedzi" w Turcji dotyczące przywrócenia kary śmierci za "wzbudzające niepokój". - Niemcy i inne kraje UE odrzucają kategorycznie karę śmierci. Kraj, w którym obowiązuje kara śmierci, nie może być członkiem UE. Wprowadzenie kary śmierci w Turcji byłoby końcem negocjacji akcesyjnych - wyjaśnił.

Rzecznik przypomniał wypowiedź kanclerz Niemiec Angeli Merkel z soboty, która uznała sposób, w jaki władze tureckie będą traktowały odpowiedzialnych za pucz, za test dla rządów prawa w Turcji. - W pierwszych godzinach po upadku puczu doszło do odrażających przejawów samowoli i zemsty na żołnierzach. Nie wolno tolerować takich przypadków - ostrzegł rzecznik Seibert.

d3fw4ii

Jak dodał, poważne zastrzeżenia wzbudza też fakt, iż już w dzień po próbie puczu 2,5 tys. sędziów pozbawiono stanowisk. - Wszyscy rozumieją, że tureckie państwo i turecki wymiar sprawiedliwości muszą rozliczyć się z odpowiedzialnymi za pucz, muszą jednak przestrzegać praworządności, a co za tym idzie adekwatności (środków) - powiedział rzecznik.

Seibert poinformował, że Merkel nie kontaktowała się od czasu puczu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Rzecznik zaznaczył, że umowa UE-Turcja dość skutecznie blokująca napływ imigrantów do Europy nadal obowiązuje i nie jest zagrożona wypadkami z ostatniego weekendu.

Kara śmierci nie jest wykonywana w Turcji od 1984 roku. W 2004 roku została całkowicie zniesiona.

d3fw4ii

Podziel się opinią

Share

d3fw4ii

d3fw4ii
Więcej tematów