Niemcy pomogą nam w przygotowaniach do Euro 2012
Niemcy będą służyć Polakom
doświadczeniem przy organizacji Euro 2012 - poinformowali na konferencji prasowej w Zielonej Górze członkowie
sejmowej Komisji Sportu i Kultury Fizycznej - Czesław Fiedorowicz
(niezrzeszony) i Grzegorz Janik (PiS).
13 członków sejmowej komisji bierze udział w wyjazdowym posiedzeniu, które odbywa się w Zielonej Górze. W ramach tego posiedzenia, posłowie gościli ponadto w niemieckim Bundestagu, a w czwartek jadą jeszcze zapoznać się ze sportowymi obiektami i szkołą w Cottbus - mieście partnerskim Zielonej Góry, położonym w Brandenburgii (wschodnie Niemcy).
Chcemy, by ich (Niemców) doświadczenia w organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej pomogły nam w organizacji Euro 2012 - mówił Czesław Fiedorowicz.
Poseł dodał, że inicjatywa pomocy pojawiła się po stronie niemieckiej. Powiedział również, że Niemcy przyznali się, iż po cichu kibicowali Polakom, by to nasz kraj wspólnie z Ukrainą organizował Euro 2012.
W specjalnym oświadczeniu przewodniczących obu komisji sportu: Sejmu - Janusza Wójcika i Bundestagu Petera Danckerta - napisano, że obaj deklarują oni gotowość "do dalszych konsultacji w sprawie przygotowań Polski do Euro 2012 i wykorzystanie doświadczenia niemieckich organizatorów Mistrzostw Świata z 2006 roku".
"Niemcy potwierdziły gotowość do dalszych spotkań celem wymiany doświadczeń w organizacji dużych imprez sportowych, finansowania infrastruktury sportowej oraz wymiany młodzieży sportowej obu krajów" - napisano w oświadczeniu.
Posłowie z polskiej komisji sportu zapoznali się ponadto z systemem kształcenia w niemieckich szkołach sportowych. Kilka rozwiązań powinno zostać przeniesionych na polski grunt - ocenił Janik. Wymienił: urlopy szkolne dla sportowców, a także konieczność wydłużenia czasu nauki w liceach sportowych z trzech do czterech lat.
W tej sprawie - jak zapowiedzieli członkowie komisji - podjęte zostaną działania zmierzające do zmian ustawowych, które poprawią komfort nauki i treningów młodych sportowców.
Posłowie podkreślali, że spotkanie z posłami niemieckiego parlamentu przebiegało w przyjemnej atmosferze. Fiedorowicz zaznaczył, że w obecnej sytuacji, gdy stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, środowa wizyta w Bundestagu stanowiła ważne wydarzenie w polsko-niemieckich kontaktach.