Niemcy: polski cmentarz niemowląt i robotników przymusowych
Cmentarz polskich niemowląt i robotników przymusowych zostanie otwarty i poświęcony 8 maja w niemieckim Braunschweig - poinformował w piątek Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
04.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W uroczystościach weźmie udział delegacja Rady OPWiM z Przewoźnikiem na czele. "Cmentarz Hochstrasse" będzie pierwszym w Niemczech cmentarzem polskich niemowląt - ofiar nazistów.
Na terenie nieczynnego cmentarza katolickiego w Braunschweig, w latach 1942-44, pochowano ponad 380 robotników przymusowych, m.in. z Polski, Włoch i Belgii, którzy zmarli w wyniku nieludzkich warunków pracy lub w czasie nalotów alianckich.
Większość szczątków przewieziono z cmentarza do ojczystych krajów. Zostało 177 ciał, prawie wyłącznie Polaków. Pozostały również mogiły 156 niemowląt, w tym 149 dzieci polskich robotnic przymusowych, które umierały w tzw. domu porodowym dla robotnic ze Wschodu.
Niszczejącym miejscem pochówku zajęła się grupa niemieckiej młodzieży przy ewangelickiej gminie studenckiej w Braunschweig. (jask)