Trwa ładowanie...
d2vl5ke

Niemcy. Po szturmie na Kapitol wzmocniona ochrona Bundestagu

Siedziba niemieckiego parlamentu będzie dokładniej chroniona przez policję. To reakcja na niedawne wydarzenia w Waszyngtonie.
Share
Niemcy. Wzmocnione patrole policji przed Bundestagiem
Niemcy. Wzmocnione patrole policji przed BundestagiemŹródło: PAP, Fot: PAP, EPA, HAYOUNG JEON
d2vl5ke

Po zamieszkach i szturmie na Kapitol w Waszyngtonie policja w Berlinie wzmocni ochronę gmachu niemieckiego parlamentu - Bundestagu. Informuje o tym gazeta "Bild am Sonntag", która dotarła do pisma przewodniczącego izby Wolfganga Schaeublego do niemieckich deputowanych.

Jak czytamy, Schaeuble poprosił niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych o przygotowanie raportu na temat wydarzeń w Waszyngtonie i na jego podstawie, razem z władzami centralnymi oraz władzami Berlina, będzie wyjaśniał jakie wnioski należy wyciągnąć co do bezpieczeństwa Bundestagu.

Schaeuble obwinia Trumpa

W liście do deputowanych przewodniczący Bundestagu obarcza winą za wydarzenia na Kapitolu prezydenta USA Donalda Trumpa. Jak napisał, mieliśmy do czynienia z "atakiem na parlament i demokrację w wykonaniu motłochu podpuszczonego przez odchodzącego prezydenta".

d2vl5ke

Zamieszki w Waszyngtonie: Piotr Mueller: USA, jako dojrzała demokracja, poradzą sobie

Premier Bawarii Markus Soeder powiedział z kolei gazecie "Welt am Sonntag", że "ze złych myśli rodzą się złe słowa, a kiedyś też złe czyny". Dlatego, jego zdaniem, także w Niemczech należy poprawić zabezpieczenia instytucji demokratycznych i bliżej przyjrzeć się ruchom antypandemicznym typu "Querdenker", które określił jako "zbliżone do sekty". Centralną rolę powinien odgrywać przy tym cywilny kontrwywiad.

"Nawet jeśli sondażowe poparcie dla AfD (Alternatywa dla Niemiec - red.) spada, to istnieje ryzyko, że z jej otoczenia powstanie w Niemczech koronawirusowy motłoch, czy jakiś rodzaj koronawirusowego RAF-u (Frakcja Czerwonej Armii), które mogą być coraz bardziej agresywne, a może nawet gotowe do stosowania przemocy' - powiedział bawarski polityk.

d2vl5ke

W sierpniu ubiegłego roku, po protestach koronasceptyków w Berlinie, tłum próbował wedrzeć się do Bundestagu. Protestujący dotarli na schody gmachu, gdzie z trudem zostali zatrzymani przez policjantów.

W środę agresywni manifestanci wdarli się do Kapitolu w Waszyngtonie. Z powodu zamieszek trzeba było przerwać posiedzenie Kongresu, na którym miało się odbyć zatwierdzenie Joe Bidena jako zwycięzcy wyborów prezydenckich w USA. Deputowani Kongresu musieli zostać ewakuowani.

Politycy partii demokratycznej, którą reprezentuje Joe Biden, a także wielu przedstawicieli rządów innych państw, zarzucili Trumpowi współodpowiedzialność za ekscesy w stolicy. Trump, po ostatnim wystąpieniu w Waszyngtonie, utrzymując, że wynik wyborów został sfałszowany, wezwał swoich zwolenników do marszu na Kapitol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vl5ke

Podziel się opinią

Share
d2vl5ke
d2vl5ke
Więcej tematów