Trwa ładowanie...
d1ax2zj
15-05-2008 19:10

Niemcy oskarżają Rosję o szpiegostwo gospodarcze

Gospodarka Niemiec coraz częściej jest celem szpiegostwa przemysłowego ze strony innych państw - alarmuje w rocznym raporcie niemiecki kontrwywiad. Z nazwy wymienia tylko jeden kraj podejrzany o tego typu działania: Rosję.

d1ax2zj
d1ax2zj

"Służby informacyjne i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej mają ustawowe zadanie, by aktywnie wspierać rosyjską gospodarkę. Były prezydent Władimir Putin potwierdził tę misję przy okazji powołania nowego szefa wywiadu (SWR) Michaiła Fradkowa" - stwierdza opublikowany w czwartek raport Urzędu Ochrony Konstytucji.

We fragmencie na temat szpiegostwa przemysłowego raport nie wspomina o innych krajach, które także mogą inspirować wykradanie informacji gospodarczych z Niemiec. Wcześniej oskarżano o taką działalność także Chiny.

W części poświęconej ogólnie działalności wywiadowczej obcych państw na terenie Niemiec, Rosja, wraz z Chinami, została uznana za "główny podmiot aktywności szpiegowskiej". Sytuacja ta utrzymuje się, "pomimo głębokich stosunków politycznych i gospodarczych" Rosji i Niemiec.

Służby rosyjskie interesowały się w zeszłym roku m.in. informacjami związanymi z planami rozmieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie, a w obszarze gospodarki - planami dotyczącymi ograniczenia zależności od rosyjskich surowców energetycznych.

d1ax2zj

Według Urzędu Ochrony Konstytucji, na szpiegostwo przemysłowe najbardziej narażone są: przemysł samochodowy, produkcja czystej i odnawialnej energii, przemysł chemiczny, technologie komunikacyjne, optoelektronika, technologie zbrojeniowe, przemysł maszynowy i materiałowy.

"Szpiegostwo przemysłowe nie tylko stanowi zagrożenie dla struktur niemieckiej gospodarki, ale także wpływa na likwidację miejsc pracy" - ocenia kontrwywiad w raporcie.

Do wykradania informacji gospodarczych obce państwa i firmy wykorzystują zarówno zwykłych agentów, ale także werbują studentów, naukowców i stażystów.

Coraz większą rolę odgrywają także cyberataki. "Dotychczasowe badania wskazują, iż za tego typu atakami stoją struktury państwowe" - stwierdza raport.

Szef niemieckiego kontrwywiadu Heinz Fromm zapowiedział przy okazji prezentacji raportu, że podległe mu służby wzmocnią ochronę przed szpiegostwem gospodarczym i będą doradzać przedsiębiorcom, jak się bronić się przed tego typu zagrożeniem.

Anna Widzyk

d1ax2zj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ax2zj
Więcej tematów