Niemcy, Holendrzy i Ukraińcy najchętniej wykupują ziemię w Polsce
Ziemią na Mazowszu i Dolnym Śląsku najbardziej zainteresowani są cudzoziemcy - wynika z raportu MSW, który ujawnia "Rzeczpospolita". Najczęściej zainteresowani zakupem ziemi są Niemcy, Holendrzy i Ukraińcy.
W raporcie ministerstwo podsumowało realizację w 2012 r. ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Wynika z niego, że kryzys nie zahamował zakupów ziemi. Nadal kupują ją głównie nasi sąsiedzi z krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Naszą ziemią zainteresowani byli głównie Niemcy, Holendrzy i - co zaskakujące - Ukraińcy. - W ubiegłym roku obywatele Ukrainy otrzymali 50 zezwoleń (w 2011 r. 43 - red.) na zakup ziemi, czyli 15 proc. wszystkich wydanych rzecz cudzoziemców - mówi Wioletta Idaszak, naczelnik wydziału w MSW.
Najchętniej kupowana jest ziemia na Mazowszu i Dolnym Śląsku. W 2012 r. było też nieco więcej chętnych na grunty na Mazurach. - Obywatele krajów UE kupują zwykle nieruchomości na cele rekreacyjne lub mieszkaniowe - mówi Idaszak.
MSW twierdzi, że obawy "wykupywania ziemi rolnej przez cudzoziemców" są nieuzasadnione. Od 1999 r. do 2012 r. obcokrajowcy kupili u nas łącznie ok. 46 tys. hektarów, czyli 0,15 proc. powierzchni kraju.