Trwa ładowanie...
d4naryv

Niemcy: cała suma na odszkodowania w najbliższych dniach

Niemiecki biznes nie zdołał zebrać do środy, kiedy Bundestag ma stwierdzić bezpieczeństwo prawne niemieckich firm, całej obiecanej kwoty na fundusz dla byłych robotników przymusowych III Rzeszy. Ma to jednak zrobić w najbliższych dniach.

Share
d4naryv

Rzecznik niemieckich firm, Wolfgang Gibowski, zapewnił w środę w rozmowie z rozgłośnią radiową Hessischer Rundfunk, że zgromadzone już środki przekazane zostaną natychmiast po pozytywnej decyzji parlamentu. Reszta pieniędzy będzie zebrana i przekazana fundacji w najbliższych dniach - powiedział Gibowski. Rzecznik firm dodał, że spodziewa się pierwszych wypłat dla poszkodowanych w połowie czerwca.

Przedstawiciele wielkich koncernów, które w lutym 1999 r. zainicjowały powstanie funduszu odszkodowawczego, oświadczyli w marcu bieżącego roku, że w razie konieczności zwiększą swój finansowy udział w funduszu.

Były minister spraw wewnętrznych Niemiec, Gerhart Baum, reprezentujący jako adwokat ofiary nazizmu z Rosji, wezwał niemieckie firmy do natychmiastowego przekazania na fundusz odszkodowawczy całej przyrzeczonej sumy.

Izba niższa niemieckiego parlamentu ma stwierdzić w środę na wniosek wszystkich klubów parlamentarnych wystarczające bezpieczeństwo prawne dla niemieckich firm. Decyzja Bundestagu otwiera drogę do szybkiego rozpoczęcia wypłat dla ok. 1,5 mln robotników przymusowych i niewolniczych. Zdaniem ekspertów pierwsze wypłaty mogą nastąpić w 4 do 6 tygodni od uchwały parlamentu. (aso)

d4naryv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4naryv
d4naryv
Więcej tematów