Nielegalny preparat z wyciągiem z konika morskiego
Gdyńscy celnicy zatrzymali kontener z 20 milionami tabletek, zawierających wyciąg z konika morskiego - ryby uznanej za gatunek ginący.
Jak poinformował Marcin Daczko z zespołu prasowego Izby Celnej w Gdyni, na tabletki natrafiono w kontenerze, który przypłynął z Indonezji. Preparat, którego wartość celnicy oszacowali na 6 mln zł, został zamówiony przez polską firmę.
Lek nie może zostać wwieziony do kraju, bo zwierzę, z którego wyciąg zawiera, jest chronione Konwencją Waszyngtońską - powiedział Daczko.
O tym, że ten konkretny preparat stosowany w medycynie chińskiej do leczenia schorzeń układu moczowego zawiera wyciąg z konika morskiego celnicy dowiedzieli się z przedstawionej im przez firmę transportową deklaracji. Umieszczono w niej nazwę leku, a my znamy jego skład - wyjaśnił Daczko.
W poniedziałek celnicy zawiadomili o swoim odkryciu prokuraturę. Za próbę wwiezienia do Polski produktów wykonanych ze zwierząt czy roślin objętych Konwencją Waszyngtońską może grozić nawet do 5 lat więzienia - informuje Daczko.
Celem Konwencji Waszyngtońskiej (inaczej CITES) z 1973 roku jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Służyć ma temu kontrola i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi zwierzętami i roślinami, ich częściami i produktami pochodnymi.
Polska ratyfikowała przystąpienie do Konwencji 12 grudnia 1989 roku. Weszła ona w życie w Polsce 12 marca 1990 roku.