ŚwiatNielegalny biznes pod pozorem walki z terroryzmem

Nielegalny biznes pod pozorem walki z terroryzmem

Włoska policja wykryła nielegalną
strukturę stworzoną przez grupę przestępczą złożoną z członków
rozmaitych legalnych służb bezpieczeństwa w celu pozyskiwania
funduszów na rzekomą walkę z terroryzmem.

01.07.2005 | aktual.: 01.07.2005 21:08

Tę "policję równoległą" wykryła Digos, czyli Włoska Policja Antyterrorystyczna, która ogłosiła w piątek komunikat w tej sprawie.

Nielegalna organizacja występująca pod nazwą Departament Studiów Strategicznych (DSSA) rozpoczęła działalność w marcu 2004 r., stawiając sobie za cel rzekome zwalczanie terroryzmu.

Założycielami DSSA byli Gaetano Saya i Roberto Sindoca, aresztowani w toku operacji zmierzającej do zlikwidowania "Departamentu". Śledztwem objęto 25 osób, z których połowa to funkcjonariusze cywilnych i wojskowych służb bezpieczeństwa i wywiadu.

Obaj aresztowani są również twórcami skrajnie prawicowej organizacji Prawica Narodowa - Nowy Włoski Ruch Społeczny (MSI) powstałej po przekształceniu neofaszystowskiego MSI w Sojusz Narodowy - prawicową partię stanowiącą wraz z Forza Italia premiera Silvio Berlusconiego główną siłę koalicji, która rządzi obecnie we Włoszech.

Saya i Sindoca zostali oskarżeni o przynależność do organizacji przestępczej uzurpującej sobie funkcje publiczne w zakresie zwalczania terroryzmu i przestępczości.

Szefowie DSSA wcale nie kryli się ze swą działalnością. Wręcz przeciwnie, starali się jak najszerzej nagłaśniać ją za pomocą kampanii reklamowej, prowadzonej m.in. w internecie, w celu uzyskania jak największych funduszów ze źródeł publicznych i prywatnych pod pozorem zwalczania terroryzmu.

W swym portalu internetowym zablokowanym po pierwszych aresztowaniach "Departament" proponował swe usługi i wsparcie w dziedzinie "wysoce wyspecjalizowanej działalności dochodzeniowej wszystkim, którzy reprezentują organizacje zagrożone potencjalnie atakami terrorystycznymi".

DSSA zamierzała obecnie rozwinąć swą działalność ma skalę międzynarodową, oferując swe usługi Stanom Zjednoczonym, Izraelowi i NATO.

W samych Włoszech DSSA, udając legalną siłę policyjną, przeprowadzała inspekcje i rewizje, nawiązywała kontakty z wywiadem, ogłaszała raporty i uzyskiwała nielegalnie dostęp do banków danych osobowych i do zasobów tajnych informacji chronionych przez państwo.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)