Niekulturalni Polacy
Ponad połowa Polaków nie uczestniczy w życiu kulturalnym w żaden sposób - wynika z badania opinii publicznej pt. "Uczestnictwo Polaków w kulturze", przeprowadzonych przez TNS OBOP, na zlecenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego "Operetka". Z badań wynika, że ponad 70% Polaków po 50. roku życia w ciągu ostatniego roku nie odwiedziło żadnego miejsca związanego z kulturą.
18.07.2007 | aktual.: 19.07.2007 06:40
54% Polaków w żaden sposób nie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych. W grupie respondentów poniżej 20. roku życia dane są najbardziej optymistyczne - do kina chodzi 77% z nich, do muzeum lub teatru - po ok. 20%. Żadnej z instytucji kultury nie odwiedza 16% ankietowanych z tej grupy wiekowej.
Badanie wykazało też, że im jesteśmy starsi, tym rzadziej wychodzimy z domu do kina, teatru czy filharmonii. Wśród respondentów po 50. roku życia tylko nieliczni (do 20%) odwiedzają kino i teatr, większość (ponad 70%) nie interesuje się kulturą i nie chodzi nigdzie.
Ankieterzy zapytali tez Polaków, kto ich zdaniem reprezentuje (reprezentował) wyższy poziom artystyczny - młoda wokalistka Dorota "Doda" Rabczewska czy słynny tenor, gwiazdor scen operowych i operetkowych dwudziestolecia międzywojennego - Jan Kiepura.
Prawie połowa młodych Polaków uznała wokalistkę Dorotę Rabczewską "Dodę" za artystkę reprezentującą najwyższy poziom artystyczny w Polsce, polskiego śpiewaka Jana Kiepurę wskazało tylko czterech respondentów na stu.
Wśród respondentów, którzy wskazali Kiepurę (łącznie 19%) proporcje wiekowe rozkładają się następująco: 35% Polaków w wieku powyżej 60 lat i jedynie 4% nastolatków wskazało Kiepurę jako artystę reprezentującego najwyższy poziom artystyczny.
Natomiast w przypadku Doroty "Dody" Rabczewskiej proporcje odwracają się: 44% respondentów w wieku 15-19 lat i 22% w wieku 20-29 lat uznało, że wokalistka reprezentuje najwyższy poziom artystyczny.
Starsi melomani są zupełnie innego zdania: jedynie 2% Polaków po 60 roku życia i 4% pięćdziesięciolatków w ogóle wymienia jej nazwisko.
Badanie zostało przeprowadzone na losowej ogólnopolskiej reprezentatywnej 1004-osobowej próbie mieszkańców Polski od 15 lat.